Asger Trier Engberg interviewer historikeren, fhv. chefredaktør for Information Lars Hedegaard om “the third jihad, the immigration jihad”. In english.
“Islam is an army. Integration is not working simply because it’s absolutely forbidden to integrate. We in the West have a hard time understanding a culture that does not change, that has an essence, that has remained the same for 1400 years… Why is it that, the longer the muslims have stayed in the country, the less integrated they are? This started me off…We have to look at their core values……Our leaders do not take this seriously and I am afraid that it will take a public uprising before they will take this seriously. But they must. After the German occupation of Denmark there were quite a few who had collaborated with the enemy who came into very hot water. The same thing could happen here… This cannot be solved with a compromise, it’s either our civilisation or their non-civilisation and barbarism. Our two ways of life are like fire and water. One of them must be victorious.” (mobilvideo, lyd og foto © Asger Trier og Snaphanen)
Man kan også høre interviewet her, inklusive de første to minutter, der ikke er med på videoen og i en anelse bedre lydkvalitet:
De enkle kendsgerninger og argumenter, 1
Året går på hæld, og dette kan være en anledning til at foretage nogle punktvise opsummeringer og fremhævelser af vigtige pointer i islamdebatten. Jeg vil derfor i de kommende dage lave en række små posteringer med (for de fleste sikkert velkendte) stikord og henvisninger man kan have i baghovedet hvis snakken om julebordene, som jeg nævnte i går, bevæger sig ind på tidens nok allermest følelsesladede emne. Mon ikke vi alle har oplevet hvor eksplosivt et emne fredens religion er, og at det i kampens hede kan være vanskeligt at holde tråden og ikke ryge ud af en tangent? Her blot til en indledning nogle overordnede perspektiver:
Måske allervigtigst er fastholdelsen af at dette drejer sig om det faktuelle – er det sandt, eller er det ikke sandt, hvad jeg siger? Vores modparter tænker deontologisk, dvs. at de anser de rene intentioner for at være overordnet konsekvenser. Vær opmærksom på at debatten vil følge Godwins lov og på et tidspunkt dreje sig om nazisme – hvis det ikke kan forhindres, så henvis til Hitlers beundring for islam, eller populariteten af Mein Kampf i den muslimske verden. Dernæst bør modparten fastholdes i sondringen mellem islam og muslimer, dvs. trossystem og troende, og at det man debatterer er konsekvenserne for samfundet af førstnævnte – hvilket er uafhængigt af flinke grønthandlere osv. (LFPC).




Bjovulf
Posted: 18 December 2009 - 05:17 -
Endnu en såkaldt “forsker” – endda en senior! -, der absolut intet har fattet af noget som helst,
men som bare har de “rigtige”, stuerene meninger og er god til at pudse sin glorie –
hans forbrug af brasso må vist være tårnhøjt
Skal vi gætte på, at han selvfølgelig ikke selv har tænkt sig at bo op og ned ad muslimernes “kulturberigelse”,
endsige lade sine egne børn eller børnebørn udsætte for den og for deres dybe foragt for alt danske og
vestlige værdier, normer og love?;-)
Med andre ord endnu en “intellektuel” oikofob hykler af værste skuffe, som altså har formået at fedte
sig ind de fine steder med alle de sædvanlige og forudsigelige “akadamiske”, politisk korrekte
holdninger – naturligvis helt uden kontakt til de barske realiteter. Der går 13 på dusinet af hans slags
i de kredse.
http://politiken.dk/debat/kroniker/article860344.ece
Stop nu konkurrencen om den mest indvandrerfjendtlige politik.
AF Hans Skifter Andersen
fakta
Hans Skifter Andersen er seniorforsker.
Var der noget, vi lærte af nazismen i trediverne og fyrrerne, så var det, hvad racisme og nationalisme kan føre til.
[ Og hvordan er det så lige relevant i denne sammenhæng??? Kun i din forsimplede tankegang!
Den slags er der absolut INGEN - heller ikke i DF, der går ind for ]
Vi lærte, at det er både farligt og forkasteligt at udbrede negative myter og fordomme om en etnisk minoritet, fordi det kan føre til, at den normale medmenneskelige respekt og forståelse mellem mennesker nedbrydes. Når mennesker af en bestemt race, religion eller nationalitet generelt tillægges negative og truende egenskaber, så bliver det mere acceptabelt, at de ikke skal gives de samme rettigheder som andre i samfundet, og at det er legitimt med diskrimination og repressalier over for dem. De katastrofale resultater af nazismens gerninger over for jøderne førte til stor opmærksomhed over for racismens konsekvenser, og til at der blev indført en lovgivning i Danmark om indskrænkning af ytringsfriheden, som forbyder racistiske ytringer.
Når man har fulgt den politiske udvikling her i landet i de senere år, så virker det, som om denne lærdom om racisme er ved at gå tabt. Der er stadig en rygmarvsrefleks i forhold til, at antisemitisme er illegitimt, men jøderne har en særstilling. Der er ikke den samme tilbageholdenhed, når det gælder andre grupper i samfundet med en anden etnisk baggrund end dansk, og specielt ikke, når det gælder muslimer.
Det er lykkedes Dansk Folkeparti og højrefløjen at ændre normerne for, hvad man kan tillade sig at sige om andre racer, nationer og religioner.
[Øh, hvornår har DF talt om racer? Hvornår er muslim blevet en "race"? Har "forskeren" mon nogensinde gidet at undersøge, hvad koranen - og dermed muslimerne - siger om os urene vantro ? ]
Man kan således ikke forestille sig, at Jyllands-Posten ville lade fremstille en række satiriske tegninger over nazisternes tema ’Den evige jøde’, men tegninger af profeten Muhammed med en bombe i turbanen, der dybest set gør alle muslimer til terrorister, bliver ikke set som en racistisk ytring, og er af nogle endog hyldet som en kamp for ytringsfrihed. I foråret erklærede Søren Espersen fra Dansk Folkeparti, at islam er at sammenligne med nazisme, uden at nogen kaldte det for racisme. Havde han i stedet f.eks. sagt, at
jødedommen er fascistisk, ville han være blevet mødt af en nådesløs kritik fra medier og andre politikere.
[ Har han mon nogensinde set satiretegningerne af jøder og kristne i de arabiske aviser? - der er "vi" de rene
lalleglade amatører, hvad angår grovhed. Nej, satiretegninger (ÉN!) af Muhammed med en bombe i Turbanen
gjorde IKKE alle muslimer til terrorister, De (den) vedrører den del af muslimerne, som bruger hans lære 100 % for at retfærdiggøre deres terror med jøder og vantro - det er en meget STOR og meget VÆSENTLIG forskel. Nogle islamister skyndte sig så at anlægge den anden tolkning for at gejle de særdeles let antændelige muslimske masser op i islamismens tjeneste, og som den lalllenaive, kulturradigale kulturrelativist så bed du naturligvis straks på krogen ].
[ Hvorfor skulle SE dog også det?!?! Han er gift med en jøde - og det har vi jo i øvrigt masser af venstrefascister og lign., der er mere end villige til at belære os om ved enhver given lejlighed ]
….
Snowball
Posted: 18 December 2009 - 07:11 -
Ha! Var der noget, vi lærte af nazismen i trediverne og fyrrerne, så var det, hvad konfliktskyhed og fejt medløberi kan føre til!
Bjovulf
Posted: 18 December 2009 - 05:42 -
Aha, ja – Hørsholm, det forklarer jo sagen
Deroppe er de højst nået til stadet med at være blevet beriget med en “åh-så-flink tyrkisk / libanesisk / pakistansk” grønthandler, købmand, (halal-)slagter eller kiosk for nyligt. Der må vel efterhånden ligefrem
være var tale om en hel franchise af sådanne
http://www.sbi.dk/en/employees/HSA/
Peter Buch
Posted: 18 December 2009 - 06:54 -
Bjovulf
Det er forskningsinstitutionen der ligger i Hørsholm. Seniorforskeren bor der muligvis ikke selv, det har jeg ikke søgt på.
Danish Building
Research Institute
Dr. Neergaards Vej 15
DK – 2970 Hørsholm
Denmark
Bjovulf
Posted: 18 December 2009 - 12:37 -
Tak – overså det lige i farten (mens jeg rasede ud
)
Liva
Posted: 18 December 2009 - 13:24 -
Hvorfor kalde et nazistisk skilt for ‘famøst’?
“Famøst Auschwitz-skilt er stjålet”
“Skiltet med ordene “Arbeit macht frei” fra koncentrationslejren i Auschwitz, er blevet stjålet.”
h t t p://www.berlingske.dk/verden/famoest-auschwitz-skilt-er-stjaalet-0
Jeg forstår ikke ordvalget.
LFPC
Posted: 18 December 2009 - 13:37 -
Jeg forstår det godt. Journalister i dag mangler elementære kundskaber, og uhyggeligt mange er komplet uinteresserede i de uddybninger og rettelser man sender til dem. Pertentlighed og kritisk sans opleves som nørdet og uvedkommende. “Famøs” kan måske forsvares som betydende ‘berygtet’ eller ‘noget velkendt der ikke forbindes med noget godt’, men det skurrer nok alligevel her.
Liva
Posted: 18 December 2009 - 15:58 -
Hvordan er det kommet så vidt, at noget som nazisterne har skabt nu i en dansk avis kaldes for “famøst”? Jeg kan ikke andet end at betragte det – nazisterne har skabt – som berygtet.
FlemmingW
Posted: 23 December 2009 - 11:19 -
En pæn del af det som danske journalister fremlægger under deres eget navn, er udenlandske artikler som de sakser og kører gennem en maskinel oversætter. Derfor bliver famous (=berømt) til famøs.
Gunnar Biering
Posted: 18 December 2009 - 13:51 -
Ja, jeg er enig i, at brugen af ordet “famøst” kan nok forsvares, men det passer ikke til den dødsensalvorlige baggrund.
Iøvrigt en ny til samlingen: I en artikel i Berlingske i forgårs, signeret af ikke mindre end 3 journalister, stod der, at “kabelvognen” var standset. DR oversatte det korrekt fra det engelske “cable car” som “sporvogn”.
Hvad tænker journalister på, når de skriver ordet “kabelvogn”? Ordet findes, men betyder noget helt andet (fra industrien. Jeg kendte det ikke). Man må blive bekymret for indholdet af resten af deres produktion.
LFPC
Posted: 18 December 2009 - 14:18 -
En anden journalisttraver: Soldaterne vendte hjem til “barakkerne” (barracks).
“Warehouse” bliver til “varehus”.
“Bogstaveligt talt” bliver brugt når der er tale om ‘billedligt talt’.
Vibeke Kristensen
Posted: 28 December 2009 - 17:42 -
Jeg synes, at noget af det værste, jeg har hørt, var en reportage fra en krig, hvor de amerikanske soldaters købekraft ville blive savnet, når de tog hjem, fordi de f.eks. havde købt 2 mio. papirtasker. I stille undren over, hvad amerikanske soldater dog skal med 2 mio. papirtasker, fandt jeg originalteksten frem og dér stod “paperbacks”. Så forstår man bedre, hvad soldaterne skulle bruge 2 mio. for. Det, man ikke forstår, er at ingen tænker, før de trykker det i avisen.
Gunnar Biering
Posted: 18 December 2009 - 14:41 -
Desværre kan de heller ikke stave dansk mere. Den seneste, typiske fra samme avis:
“Amagerbanken for kapitaltilførsel.”
Hvis denne udvikling (eller afvikling) fortsætter, bliver det snart en gættekonkurrence at læse avis. Det er faktisk alvorligt, det her, selv om det stadig virker komisk, og pedantisk af os at påtale det.
Pk
Posted: 18 December 2009 - 15:28 -
Læste at SAAB lukker og slukker, men det er vel bare en naturlig udvikling.
Bilproduktion i et muslimsk land er ikke så almindeligt.
Jeg ved, at de producerer i Malaysia, er lidt usikker ang. andre lande,
Bjovulf
Posted: 19 December 2009 - 06:07 -
ROFLMAO – den var sgu god!
skai
Posted: 18 December 2009 - 16:08 -
The West, ie,EU,UK,America,Canada, and all other non muslim has to wake up and if they don’t then I am afraid we the non muslims are doomed for ever. From Quran Sura 2:193″ Fight against them(Infidels)until Idolatry is no more,and Allah’s religion reigns supreme” Quran is full of hate towards Jews and Christians and non believers. see http://www.blip.tv/file/1382254 http://www.thereligionofpeace.com http://www.faithfreedom.org We are at war with Islam and if you think otherwise you are very much mistaken. So its time to fight back NOW.
Muslim
Posted: 23 December 2009 - 15:53 -
Reply for Skai, Here is the verse which you miss qoute them (out of context)
From Quran Sura 2:190-193
002.190 Fight in the cause of God those who fight you, but do not transgress limits; for God loveth not transgressors.
002.191 And slay them wherever ye catch them, and turn them out from where they have turned you out; for tumult and oppression are worse than slaughter; but fight them not at the Sacred Mosque, unless they (first) fight you there; but if they fight you, slay them. Such is the reward of those who suppress faith.
002.192 But if they cease, God is Oft-Forgiving, Most Merciful.
002.193 And fight them on until there is no more tumult or oppression, and there prevail justice and faith in God; but if they cease, let there be no hostility except to those who practise oppression.
I hope you can can understand the verses (Why to fight, when to fight, when to stop and the condition of start and stop fighting)
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 18:12 -
Oh. You have conveniently chosen Yusuf Ali’s Quran version. Not Ahmed Ali’s. Not Picktal’s. Not Shakir’s. Not even the version called The Noble Qur’an. I wonder why? No actually I don’t. I know why. This kind of dialog is a waste of time…
Muslim
Posted: 23 December 2009 - 22:43 -
Hi Universalgeni,
Are you talking about Quranic versions??!!!!!
It is only one version (Arabic text) we don’t have many versions.
I’m not sure that I understood what you meant correctly!!
Muslim
Posted: 23 December 2009 - 22:47 -
Furthermore, You have to revise every single word was told in this interview… this man is a big liar
He is using the most dirty way ever to be famous.
You can not say a fact with referance to this interview but you can read the Quran and point out what you would like to point to but… without missqouting … do you hear me Skai
LFPC
Posted: 24 December 2009 - 00:54 -
Muslim: Only one Qur’an? I bet you wish the Quranic fragments that were found during the restoration of a mosque in Yemen did not exist at all. Fragments that reveal textual variations from the canonical edition that you have no choice but believe that it originated with Allah himself.
If, Muslim, if these fragments are what they seem to be, then your whole religious edifice will come crashing down like the WTC sadly did on 9/11.
You know very well what the implications are: if indeed different Qur’anic versions did exist in the first centuries of Islam there is no “eternal, uncreated” Qur’an. Then the Qur’an that you worship like a pagan idol will be nothing more than a historical document dating from a particular time with particular people of flesh and blood. Whoops, what was that? That was your Allah and your sorry religion down the drain of history.
Think about it – like bone fragments to sorry-ass creationists, these little pieces of ayats may cause your whole foundation to crumble into dust.
Not a very pleasant thought, eh?
The Yemeni Koran
Muslim
Posted: 24 December 2009 - 12:09 -
Hi LFPC
Thank you for raising up some of your doubts.
I would like to reply with some hints from the islamic history…
1. Quran was not revealed once as a complete book, it was revealed all over the life of the prophet Muhammed ‘peace be upon him’, at that time all of the companions were memorizing it and some were writing it.
That’s why you may find some verses were written down without vouls or points which is not understandable for the Arabic scholars today (Historical fact)
2. Quran was not collected by the Prophet ‘peace be upon’ nor his companions because the Qur’an was descends upon him until his death
3. It was written down when many of the people who were memorizing it died.
4. This written down version remained reserved at Hafsa bint Omar place at the time of the Khaliphate of Abu Bakr – two years – and throughout the succession of faithful Omar – twelve years – then part of the succession of faithful Osman .. , Which in succession the land of Islam greatly expanded north and south, east and west.
4. It was noted that muslim soldiers from different Arab reading the Koran fellow soldiers who entered Islam in the non-Arab.
The Arabic letters itself was updated by putting points and vouls to guarantee the right pronunciations for the Quran text as it was revealed
I hope you can get some of my hints, not a full information about Islamic history because it cannot be discussed in comments.
http://www.youtube.com/watch?v=05Uo5sdpdWw
My reply is not about the islamic history but about the misleading of some of those who are considering Islam as their enemy…
Please LFPC point out something from the Quran which is not logic or a single discrepancy… consider it as a challange
Quran Sura 004:82 Do they not consider the Qur’an (with care)? Had it been from other than God, they would surely have found therein much discrepancy.
I would like also to thank you all for this useful discussion
lars pilegård
Posted: 18 December 2009 - 16:26 -
@LFPC: “Måske allervigtigst er fastholdelsen af at dette drejer sig om det faktuelle – er det sandt, eller er det ikke sandt, hvad jeg siger? Vores modparter tænker deontologisk, dvs. at de anser de rene intentioner for at være overordnet konsekvenser. Vær opmærksom på at debatten vil følge Godwins lov og på et tidspunkt dreje sig om nazisme – hvis det ikke kan forhindres, så henvis til Hitlers beundring for islam, eller populariteten af Mein Kampf i den muslimske verden. Dernæst bør modparten fastholdes i sondringen mellem islam og muslimer, dvs. trossystem og troende, og at det man debatterer er konsekvenserne for samfundet af førstnævnte – hvilket er uafhængigt af flinke grønthandlere osv. (LFPC).”
Det med det faktuelle, det må være noget nyt, det er du ellers ikke kendt for at udbrede, PFPC. Til gengæld har du stor erfaring med Godwins lov, som du har anvendt overfor undertegnede og konstant bruger overfor muslimer og islam – endda blot to linier senere i samme indlæg, hvor du henviser til Hitler og islam.
Jeg beklager at true din ensporede intellektuelle sammenhængskraft med mere komplicerede analyser, men ud fra samme præmisser som du tilsviner islam med nazisme-prædikat, kan man tilsvine f.eks. rumænsk, ungarsk, ukrainsk eller kroatisk kultur. I alle lande havde nazisterne samarbejdspartnere, som beundrede Hitler eller som simpelthen så ham og Tyskland som allierede.
Antisemitismen i Europa havde årtusinder gamle, religiøse rødder (‘jøderne dræbte Jesus’), og europæere har således intet at lade arabere høre, hvad angår antisemitisme. Ydermere vil kun tåber hævde, at staten Israels oprettelse ingen rolle har spillet for udbredelsen af antijødiske følelser i Arabistan. Men selvfølgelig – du er jo en tåbe af rang, så du vil uden tvivl benægte det indlysende.
Men jeg glæder mig da til, at vi fremover kan diskutere på baggrund af fakta og ikke på grundlag af Godwins lov. Fint nytårsforsæt, LFPC.
FrederikSJ
Posted: 18 December 2009 - 17:07 -
“Ydermere vil kun tåber hævde, at staten Israels oprettelse ingen rolle har spillet for udbredelsen af antijødiske følelser i Arabistan.”
‘Ydermere vil kun tåber hævde, at staten Polens eksistens ingen rolle har spillet for udbredelsen af antislaviske følelser i Germanien.’
Hvad er det præcist du vil vise for med det udsagn Lars? At Israel skal nedlægge sig selv, fordi nabofolkene hader dem?
Iøvrigt er sammenligninger med nazismen slet ikke dårligt, når det kommer til debat med multikultier – det være sig liberalister eller marxister – det er en effektiv måde at vise på, at deres (dit) verdensbillede er racistisk og ‘omvendt’ nazistisk, med os og jøderne (naturligvis) i rollen som de slaviske folkefærd.
lars pilegård
Posted: 18 December 2009 - 16:41 -
“Islam: Lars Hedegaard is an army”
lars pilegård
Posted: 18 December 2009 - 17:23 -
“Ydermere vil kun tåber hævde, at staten Polens eksistens ingen rolle har spillet for udbredelsen af antislaviske følelser i Germanien.”
Da millioner af tyskere uretmæssigt blev udrenset fra Østeuropa, så har tyskere da god grund til at nære vrede følelser. Og polakker har grund til at nære anti-tyske og -russiske følelser pga. af den forudgående historie, men pointen er, at LFPC og hans meddebattører bruger Godwins lov til at nazificere og dæmonisere islam og araberne.
Min holdning til Israel-Palæstina konflikten er i denne sammenhæng irrelevant – det er LFPC’s ensporede, monomane fokus på at tilsvine og dæmonisere islam med alle til rådighed stående midler, jeg angriber.
“Iøvrigt er sammenligninger med nazismen slet ikke dårligt, når det kommer til debat med multikultier – det være sig liberalister eller marxister – det er en effektiv måde at vise på, at deres (dit) verdensbillede er racistisk og ‘omvendt’ nazistisk, med os og jøderne (naturligvis) i rollen som de slaviske folkefærd.”
Sammenligninger mellem Lars Hedegaard, Snaphanen, Dansk Folkeparti osv. med nazismen er også effektive, fordi der alle forskelle til trods er en vis affinitet mellem højrenationalismen og nazismen.
Jeg holder mig til LFPC’s diktum om at diskutere på baggrund af fakta, ikke fantasier og forestillinger, så hvordan mit og liberal-marxisternes verdensbillede er racistisk, det må du fortælle lidt mere om.
FrederikSJ
Posted: 18 December 2009 - 18:57 -
Analogen til Polen fangede du vist ikke – jeg refererede til forholdet mellem Polen 1939 og nazisternes følelser i Tyskland, og forsøgte at vise, hvordan din logik med Israel ligeså godt kunne være blevet brugt af nazisterne til at argumentere for invasionen af Polen.
Du må gerne pege på, hvor islam dæmoniseres og tilsvines…
“fordi der alle forskelle til trods er en vis affinitet mellem højrenationalismen og nazismen”
Det er forkert på flere måder. For det første er islam- eller indvandringskritik ikke racisme. For det andet er nazismen ikke en højrefløjsideologi, hvilket bør stå klart hvis du læser lidt om Hitlers egne tanker om nationalsocialismen. Du kunne også gå ind på DNSB.info og læse på deres selvforståelse – det er en revolutionær bevægelse, og adskiller sig som sådan ikke fra andre marxistiske afarter. Det er ikke en slags ultrakonservatisme.
Nu vil du sikkert indvende, at racisme da er et højrefløjsfænomen – forkert igen. Det er overvejende et venstrefløjsfænomen, hvilket f.eks. ses af venstrefløjens syn på sorte og racerenhed i mellemkrigstidens USA, eller Marx og Engels syn på de bl.a. de slaviske folkefærd, der ifølge dem hørte til på ‘historiens mødding’.
Derudover er en specifik variant af racismen, antisemitismen, helt overvejende repræsenteret ved venstrefløjsfolk, som f.eks. Anne Grethe Holmsgaard, og muligvis også dig – har stadig ikke helt fanget hvad din hentydning til Israel og de omkringliggende arabiske landes følelser gik ud på…
At anse visse befolkningsmennesker for mindreværdige, og dermed bedømme deres handlinger efter forskellig målestok, er racisme. Det er det multikultierne gør, når de gør Vesten skyldig for alle andre landes elendighed, og følgelig mener at vores lande er en slags ‘tomt territorie’, hvor indvandrere bare kan bosætte sig.
lars pilegård
Posted: 18 December 2009 - 20:20 -
Sludder og vrøvl. Antisemitismen var historisk helt overvejende en højrefløjsting, der bl.a. udgik fra den katolske kirke. I slutningen af 1800-tallet, da ‘den moderne antisemitisme’ voksede frem, var det i alle lande – Tyskland, Østrig-Ungarn, Frankrig osv. – socialister og liberale der afviste antisemitismen, især var det de socialistiske partier. Jøder var derfor ofte og af naturlige årsager aktive i socialistiske partier (hvis de ikke var liberale), og kun sjældent i konservative bevægelser.
Konservative kræfter i både Øst- og Vesteuropa var dem, der udbredte antisemitisme. Det er et historisk faktum, selvom nogle ‘moderne antisemitter’ havde enkelte socialistisk-lignende tiltag på programmerne. Intet nyt under solen er der: Det er stadig konservative kredse i Europa, der advarer mod ‘undergravende fremmede’, og visse af disse der taler for at smide dem ud eller på anden måde eliminere dem.
Nazismen, men især fascismen udsprang af socialismen, men det stærkt nationale islæt i disse ideologier førte dem hurtigt på kollisionskurs med de rigtige socialister, som siden 1800-tallet havde været solide modstandere af antisemitisme. Fascisme og nazisme blev i øvrigt begge stadig mere ‘konservative’ og nedtonede deres kapitalismekritik og revolutionære tendenser i tiden frem mod 2. Verdenskrig.
Læs på lektien og lad være med at bygge videre på myter, som du opsnapper på Snaphanen og lignende utroværdige steder.
Hvor islam dæmoniseres og tilsvines? Jamen kære ven – alene i dette indlæg får vi at vide, at ‘islam er en hær’ og at ‘islam er nazisme’. Herrejemini…
Morten - - -
Posted: 18 December 2009 - 21:01 -
De seneste pogromer, jeg kender til, var i det kommunistiske Østeuropa ultimo 60ertiåret/primo 70ertiåret. Et flygtningeskib i Københavns havn – Saint Lawrence eller sådan noget – husede mange af de jødiske flygtninge dengang. Jeg husker det udmærket. Jeg var selv ombord på det, idet min mor var besøgsven, eller hvad det hed dengang, for familien Süsskind.
- – -
ole burde
Posted: 18 December 2009 - 21:27 -
@Lars Pilegaard
Sluddder og Vroevl.
Du er langt udenfor paedagogisk raekkevidde.
Den Islaamkritiske bevaegelse er udvokset fra vidtforskellige politiske stroemninger i europaeisk politik , og en af dem er den naesten- yderste-hoejrefloej.
En af de ting der forener den Islaamkritiske bevaegelse er stoette til Israel . Selv det britiske BNP er nu gaaet den vej .
De faa RIGTIGE nazister der er tilbage , er som regel helt klare , i hvor imponerede de er af Islaams kompromisloese joedehad.
Det rager ikke idag nogen noget hvem der i foregaaende aarhundreder udbredte antisemitismen.
Paa et tidspunkt lidt ude i fremtiden kommer du eller dine efterkommere til at betale en bitter pris for din taabelighed.
Det er langt fra sikkert at der er nogen som vil komme og redde europa fra dets egen taabelighed en gang til .
Ole Burde , Ashkelon
lars pilegård
Posted: 18 December 2009 - 22:39 -
@Morten: Ja, i Polen og Rusland voksede antisemitismen i efterkrigstiden. Det havde den sikkert også gjort, hvis landene ikke var blevet kommunistiske.
@Ole Burde tænke sig om før han taler, enøjet zionist som han er. Den islamkritiske fløj er ikke vokset ud af nationalkonservativismen, det er snarere sådan at nationalkonservatismen er vokset ud af islamkritikken. Det er afslørende, at stort set alle islamkritiker-konvertitter – de være sig socialdemokrater el. postmarxister – bliver nationalkonservative og også på andre områder end indvandring og islam overtager gammel- eller neokonservative dagsordener.
Hvad angår dig selv, så er det ikke alle tidligere zionistiske nationalisttropper, der køber den officielle version af landets historie, men du gør åbenbart. Læs lidt mere, elsk lidt mere – slås lidt mindre.
Universalgeni
Posted: 19 December 2009 - 10:33 -
Sikke en gang vås. Danskerne har sagt nej ved adskillige EU/EF-afstemninger. Maastricht-traktaten og nej til fælles valuta. Vores national-konservatisme har aldrig været væk. Fjols!
Egtvedpigen
Posted: 18 December 2009 - 23:25 -
På søndag kommer Kerstin Ekman i Deadline for at tale om Sverige & indvandring. Jeg kender ikke hendes politiske ståsted, men jeg ved, at hun skriver helt fantastisk, og jeg vil anbefale jer Snaphaner både at læse hendes bøger samt at se Deadline på søndag.
Egtvedpigen
Posted: 18 December 2009 - 23:46 -
Hun er vitterligt en af verdens bedste forfatterinder og minder mig om en Astrid Lindgren for voksne. Det kan ikke gå galt på søndag!
Læs “hændelser ved vand” og læs triologien ulveskindet og læs herefter resten
Asger Trier Engberg
Posted: 19 December 2009 - 09:57 -
Kære Lars Pilegaard
Du bliver nødt til at forholde dig til det simple faktum at danske børn voldtages i flæng. Det sker hver dag og hele tiden. Man kan snakke nok så meget teori, historie og kamp imellem de forskellige fløje. Det forsvindet alt sammen, efter min mening, i mødet med det ansvar vi har overfor vores børn. Når vores børn udsættes for noget så psykopatisk som de udsættes for i dag, så er det vores pligt at forsøge at gøre noget ved det.
Problemet er så bare, at “at gøre noget ved det” er en ekstremt kompliceret sag som implicerer FN, EU, menneskerettighedsdomstolen, Islam, vesten, USA, politisk korrekthed, det politiske spil, retsstaten, politiet, journalisterne. Alle har de rottet sig sammen for at komme vores børn til livs. Ikke bevidst, men ved tilfældigheder, dumhed, historiens spil osv.
Det er korrekt at det ikke kun er Islam der er et problem i forhold til voldtagelsen af vores børn, men det er et meget væsentligt problem, fordi de mekanismer der eksisterer i Islam kolliderer frontalt med den åbne og frie vestlige kultur. De muslimske drenge betragter de danske piger som ludere, fordi det er de i deres moralske optik. Det går bare ikke, at vi ikke stopper den usunde dynamik der ligger i samspillet mellem vores og den muslimske kultur, for det er altså børn vi taler om. De har ingen mulighed for selv at handle, det er vores ansvar.
Problemet er så bare, at kritikken af tingene lynhurtigt bliver opfattet som “racisme” af den politiske elite + medie eliten, fordi de har et helt tredje moralsk perspektiv end de stakkels piger og muslimerne. Enøjethed og dumhed er her en væsentlig faktor i forhold til problematikken. Lægger du hertil hele det internationale spil, konflikten mellem jøderne og muslimerne til, ja så det simple forhold at passe på vores børn en herkulisk opgave.
Men altså, jeg har, personligt, respekt for dele af Islam, den spirituelle del kan jeg godt lide. Men den retfærdighedsopfattelse som Islam lægger for dagen, som i sidste ende betyder voldtægt af mine børn, den har jeg, af gode grunde ikke respekt for.
Ja, jeg vil faktisk sige, at det er direkte psykopatisk, eller i hvert fald sygt, at forsvare at ens egne børn bliver voldtaget og på andre måder pint og plaget. Det er en af de mest grundlæggende psykiske ting mennesket har, ja alt levende har, kærligheden til deres børn.
Når du så kæmper kampen imod os “neo konservative konvertitteter” så kæmper du i virkeligheden kampen for at dine egne børn kan blive voldtaget. Og er det særlig smart?
Natasha Anderssen
Posted: 25 December 2009 - 11:29 -
Hvis danske værdier er så frie, som mange påstår, hvorfor har man så ikke lov til at være af meningen at man er en luder, hvis man går i seng med alle og enhver…fx? Hvorfor har man kun frihed i Danmark, hvis éns meninger og synspunkter og tro passer med alle andre etniske danskeres meninger og synspunkter (fx at man IKKE er luder ved at gå i seng med alle og enhver) og tro? Hvorfor prøver etniske danskere at “konvertere” andre folk, så de tænker og mener præcis som os? Er det dét, der er frihed? Hvad er forskellen på, hvad vi danskere gør og, hvad missionærer gør? Intet. Vi prøver alle sammen at pådutte vores idealer andre mennesker. Det er til at brække sig over. Vi danskere er da ikke spor frisindede og tolerante. Det er vi kun, hvis folk siger, gør og tænker som os selv. Er det ikke også på tide, at VI udvikler os?
LFPC
Posted: 25 December 2009 - 13:03 -
Dit udgangspunkt er lodret forkert:
Det drejer sig ikke blot om folk der “mener” noget andet. Det drejer sig om at disse “meninger” har voldsomme konsekvenser for Danmark og de øvrige vestlige samfund hvor denne ideologi slår rod. Vi bestrider heller ikke folks ret til at have andre “meninger”. Spørgsmålet går på det ønskværdige – for at sige det mildt – i at lukke mindretal med “meninger” der er ødelæggende for helheden ind i vores samfund.
Hvis du vil anlægge en kritisk, men frugtbar vinkel på hvad vi og andre skriver, skulle du derfor forholde dig til spørgsmål som disse:
Er det sandt, eller er det ikke sandt, at det danske samfund der åbenbart er så attraktivt at folk kommer fra hele verden for at slå sig ned, har værdifællesskab som en af forudsætningerne?
Er de oplysninger vi fremlægger om voldtægter, krav om særhensyn, parallelsamfund, religiøs mobning af dem der ikke deltager i Ramadanen osv., sande, eller de ikke sande?
Findes der overhovedet eksempler på samfund med muslimske mindretal hvor disse ikke er blevet påført store problemer, som vi kun ser begyndelsen af i disse år? Findes der gode eksempler til efterfølgelse, eller findes der ikke?
I stedet for at slå armene i vejret og jamre over intolerance i forhold til essentielt intolerante og fjendtlige kulturer, kunne du bidrage til egen og vores oplysning ved at forholde dig til det faktuelle, som jeg her har givet eksempler på.
Poul F. Hansen.
Posted: 25 December 2009 - 13:44 -
Det gør danskerne såmænd heller ikke, de vil bare ikke overskylles med en lodret fjendtligt sindet og umenneskeliggørende hadkultur som den islamiske, der vil os det værste, får den magt som den har agt.
lars pilegård
Posted: 19 December 2009 - 10:52 -
Kære Asger Trier Engberg, jeg står allerede af her, for jeg forstår simpelthen ikke hvad du mener:
“Du bliver nødt til at forholde dig til det simple faktum at danske børn voldtages i flæng”
Er det børn i muslimske familier eller unge danske piger der voldtages af indvandrerbander, vi taler om? Er det et retvisende billede af situationen, at danske børn voldtages i flæng? Og hvordan kommer du fra, at danske børn voldtages i flæng, til at:
“… den retfærdighedsopfattelse som Islam lægger for dagen, som i sidste ende betyder voldtægt af mine børn, den har jeg, af gode grunde ikke respekt for.”
Hvilke mellemregninger får dig til at gå fra det vildt overdrevne postulat, at danske børn voldtages i flæng, til konklusionen om, at islam betyder voldtægt af dine børn?
Asger Trier Engberg
Posted: 19 December 2009 - 11:56 -
Kære Lars
Det er et meget svært område at diskutere, da det er ekstremt politiseret, og den offentlige statistik virker meget usandfærdig.
I følge den officielle statistik bliver der dømt 400 – 500 voldtægtsforbrydere om året for voldtægt. Det er ikke særlig mange. Det skal så sammenholdes med de andre kilder vi har; aviserne og vores personlige netværk. Nu har jeg ikke forsket i antallet af beskrevne voldtægtet i aviserne, men det ville vel ikke være forkert at skyde på at der bliver skrevet om ca. 200 voldtægter i aviserne om året, måske flere.
Det jeg bygger mine kilder på at mine oplevelser i mit eget nærmiljø, og er altså personligt genereret emperisk materiale. Jeg bor på Vesterbro, og har kontakt til de miljøer der omkring København. Jeg snakker en del med dels de piger der bor her, og hører også lidt af hvad indvandrerdrengene selv siger. Altbertslund er i følge mine kilder et meget slemt sted, der siger pigerne selv at de fleste af dem bliver voldtaget, Valby er et slemt sted, der har jeg hørt nogle indvandrer drenge sige at 40% af pigerne i deres klub bliver voldtaget. Ishøj er et slemt område, der har jeg også nogen venner der fortæller om deres oplevelser.
Typisk er det meget unge piger det går ud over, og derfor vil jeg tro de ikke anmelder det til politiet. De oplever deres verden som “det normale” og tænker slet ikke over at anmelde det til politiet.
Hvis man lægger tallene sammen for de Københavnske forstadskommuner, og jeg vil tro at trendsne er nogenlunde de samme i de kommuner hvor der er mange indvandrere, Så overstiger tallet langt det oficielle. 400 – 500 voldtægter om året i hele landet, er fuldstændig langt ude. Det kan ganske enkelt ikke passe.
Mht. Islams retsopfattelse så er den knæsat i Sharia loven, som selvfølgelig fortolkes forskelligt i de enkelte retsskoler. Men i mange skoler skydes skylden for en voldtægt på kvinden, da kvinden “ægger” manden, og det derfor er hendes skyld at voldtægten sker. Denne holdning er den samme som at “de danske piger er selv ude om det”. Altså de “ægger” den muslimske mand, og så kan han ikke styre det.
Det er altså denne tankegang der kolliderer med vores opfattelse af verden. Jeg synes at de danske piger skal have lov til at være frie. Det kan de ikke, hvis det betyder at de i de muslimske drenges øjne er frit jaget vildt. Det tager friheden fra dem.
Hvis du har lyst til at lave din egen lille undersøgelse, så prøv engang at tage S-toget mod Køge en sommerdag. Der kan du opleve spændingerne for alvor. Midt på dagen er det farligt for pigerne at have for lidt tøj på, hvordan tror du så det er en mørk aften, eller på stranden?
Det er denne suppedas, der skal gøres noget ved. Det er ikke i orden at de danske piger ikke kan gå trygt på gaden, og være dem selv. Og det er ikke i orden at vores handlinger reelt tager den frihed fra dem som de har kæmpet så hårdt for. De danske piger skal have lov til at være frie og stolte, ikke underlagt de muslimske drenges perversiteter.
Jørgen Berg
Posted: 22 December 2009 - 23:29 -
Heraklit sagde, at alt altid er i bevægelse, Parminedes sagde, at alt altid forbliver sig selv, identitet. Dette er hovedpunkterne i identitets-/bevægelsesproblemet. Gud blev den parminediske løsning, blev det der holdt mennesket fast, som noget egentligt vedvarende. Den vestlige kultur byggede på dette syn op gennem den mørke middelalder, indtil der i renæssancen skete en revolution af den menneskelige tanke. Descartes fandt frem til, at mennesket er menneske, blot fordi det tænker sig selv tænke, hvilket satte Gud som identitet på prøve. Descartes fremførte endvidere nogle tvivlsomme gudsbeviser, ikke mindst, for ikke at fremstå blasfemisk. Efterfølgende blev den europæiske filosofi præget af denne grundlæggende nytænkning af tanken som sådan, men indtil Nietzsche, altid med en bismag af Gud. Gud var identiteten, var det mennesket klyngede sig til, i håbet om en mening med tilværelsen, en mening med livet. Nietzsche erklærede Gud død, udfra den forudsætning, at videnskaben, og erkendelsen, langt havde overskredet de historier, som religionen indebar som identitet – med andre ord, bevægelsen havde overhalet identiteten. Herfra begyndte det kulturelle klimaks i den moderne vestlige kultur, hvor kunstværker skabte nye syn og nye ideer, på det at spørgsmål, der pludselig var blevet stillet helt på ny, om hvad det vil sige, at være menneske. Bevægelsen, den fortsatte erkendelse, blev mantraet i en hegeliansk europæisk virksomhed, videnskaben blomstrede og den industriellle revolution var begyndende. Så langt, så godt. Europas problem i dag, er den absolutte overgivelse til bevægelsen, den er Heraklits problem; hvordan er noget det samme, når det tydeligvist forandrer sig? Hvor gud tidligere måtte lade livet, fordi bevægelsen var for meget for identiteten, står bevægelsen i dag overfor det problem, at den ikke kan give mening til livet i sig selv. I den europæiske, vestlige gnosticisme er det der har bevist sig som troværdigt, udelukkende en årelang forvanskning af ideen om utilitarisme. De rige bliver rigere, og de fattige bliver fattigere, alt sammen undskyldt i demokratiets navn, et demokrati, som den danske regering og Maersk er villige til, at gå i krig for. Problemet synes at være, at bevægelsen, ikke længere kan forklare identiteten, altså det omvendte i tilfældet af guds død. Vi som mennesker har brug for en grund til, at gøre som vi gør, vi har trods alt brug for mere end blot end fed løncheck og endnu et faldskærms-tv. Men hvad…. Den håbløse regering vi har haft i snart alt, alt for længe, syntes at kende svaret, da den tiltrådte i 2001, en kulturkamp i kinesisk stil, en kamp mod kulturen, mod meningstyranniet og smagsdommeriet, en absolut forfalden til den laveste fællesnævner, som en aktualiseret identitet. I dette henseende har alliancen med Dansk Folkeparti og folk der ytrer sig som Lars Hedegaard været genial. Man har været i stand til, at føre en håbløs liberal økonomisk politik, som har skadet velfærdsstaten de næste mange årtier, og samtidig været i stand til at fremstå som socialistiske, i det henseende, at det sociale er defineret ved dets mangel på indhold, dvs. defineret udelukkende gennem antagonismer, og modstand mod de dele af bevægelsen, der synes at gå imod den ønskede idé om identitet. Ny fører vi en pseudo-diskussion, udfra en pseudo-intellektuel, pseudo-racists udtalelser, og mange synes at bakke op om hans udmeldinger, man bliver sku´ lidt bange. Jeg har boet på Aldersrogade i mange år, og kender til problemerne med integration og deslige, men at sige, at muslimerne voldtager i flæng, og at generalisere på den facon, som det er tilfældet her, ja det er sku´ racistisk og nærmest nazistisk, ingen undskyldninger for det, andet end mangel på viden og mangel på en idé om Danmark i 2009. Den tyske nazisme var ikke mindst et modsvar til den afidentificering, som Versaille-freden medførte for det tyske folk, en trodsreaktion kombineret med en leder, der var skrupelløs nok til at hade for at elske sit land. For enhver klarttænkende person, der har læst sin Torqueville, sin Stuart Mill og sin Spengler, står det klart, hvad denne anti-islamisme handler om, ikke så meget om islam, som om en folk forført af demokratiets dekandente demagogik. Men for resten er den eneste løsning åbenbart blot, at lægge befolkningsgrupper for had. Den laveste fællesnævner bliver lavere for hver dag der går, kulturradikalismen er død, Fogh og Kjærsgaard har sejret ad helvedes til. Gud bevare Danmark og alt det, det må hade for at blive dansk…
lars pilegård
Posted: 19 December 2009 - 12:21 -
Kære Asger, er dine kilder nogle, der under løfte om anonymitet kunne have lyst til at deltage i et interview/en undersøgelse? For hvis det er sandt hvad kilderne siger, og hvis medierne og de kulturradikale bare er skide ligeglade, så er det intet mindre end en skandale, der bør og må frem i offentligheden.
“Det jeg bygger mine kilder på at mine oplevelser i mit eget nærmiljø, og er altså personligt genereret emperisk materiale. Jeg bor på Vesterbro, og har kontakt til de miljøer der omkring København. Jeg snakker en del med dels de piger der bor her, og hører også lidt af hvad indvandrerdrengene selv siger.
Altbertslund er i følge mine kilder et meget slemt sted, der siger pigerne selv at de fleste af dem bliver voldtaget, Valby er et slemt sted, der har jeg hørt nogle indvandrer drenge sige at 40% af pigerne i deres klub bliver voldtaget. Ishøj er et slemt område, der har jeg også nogen venner der fortæller om deres oplevelser.
Personligt genereret empirisk materiale plejer ikke at holde i en retssag, men du kan jo have ret. Så vi kan jo begynde med at spørge folk i debatten her på Snaphanen, om man er enige i at ‘de fleste piger i Albertslund’ bliver voldtaget og at 40 pct. af pigerne i ungdomsklubberne i Valby bliver voldtaget? I har jo fingeren på pulsen herovre, hvad angår islam og kriminalitet, så I går for at være vores første ekspertvidner.
LFPC
Posted: 19 December 2009 - 12:53 -
Dette er henvendt til Snaphanens læsere.
Det foregår naturligvis ikke på den måde, at ovenstående debattør kan kommandere andre til at aflægge deres anonymitet synkront med ham hvis det behager ham, eller til at besvare overlegne insinuerende spørgsmål. Udeladelse af et svar implicerer heller ikke noget, og jeg er sikker på at vores faste læsere godt kan skyde sig ind på hvordan vi ville svare på lige dette spørgsmål. Men sådan spiller klaveret ikke.
Nyere læsere der ikke har fulgt blogdebatterne i længere tid kan – men dette er ikke noget der anbefales – kigge i f. eks. Uriaspostens arkiver og se hvordan denne person har teet sig gennem tiden. Vi taler om afglidninger, påtaget overlegen afvisning af den dokumentation der fremlægges, ofte med miskreditering af kilden uden nærmere angivelse. Det er åbenlyst at der er kommet et tiltagende perfidt og ondskabsfuldt islæt i vedkommendes posteringer.
Se f. eks. kommentar #76 her.
Der hvor det begynder at blive lidt ‘hairy’ er at personen øjensynligt ikke er sig bevidst om at have skrevet som i denne kommentar. Raseriet i den aktuelle debat er ægte, men vedkommende har mentale skodder der gør ham blind for hvad han egentlig selv har skrevet gennem tiden. Se også vedkommendes optræden andre steder, som her hos Hodja.
Summa summarum, for mit vedkommende handler dette slet ikke om de bloggere der udsættes for dette uværdige raseri, men om noget der snarere skal tackles af vedkommendes nærmeste pårørende.
Jeg vil bestræbe mig på ikke at komme med flere henvisninger – og absolut ingen svar – til denne blogger her på Snaphanen.
Universalgeni
Posted: 19 December 2009 - 13:34 -
Tak!
Naturligvis skal folk have ret til at skrive under pseudonym. Det har man gjort i årtusinder.
lars pilegård
Posted: 19 December 2009 - 12:31 -
Asger-citatet skulle selvfølgelig have været i kursiv:
“Det jeg bygger mine kilder på at mine oplevelser i mit eget nærmiljø, og er altså personligt genereret emperisk materiale. Jeg bor på Vesterbro, og har kontakt til de miljøer der omkring København. Jeg snakker en del med dels de piger der bor her, og hører også lidt af hvad indvandrerdrengene selv siger.
Altbertslund er i følge mine kilder et meget slemt sted, der siger pigerne selv at de fleste af dem bliver voldtaget, Valby er et slemt sted, der har jeg hørt nogle indvandrer drenge sige at 40% af pigerne i deres klub bliver voldtaget. Ishøj er et slemt område, der har jeg også nogen venner der fortæller om deres oplevelser.
Asger Trier Engberg
Posted: 19 December 2009 - 12:33 -
Det er en svær situation, det er de færreste piger der tør at stå offentligt frem og fortælle om det de oplever. Jeg har overvejet at forsøge at få nogle af dem jeg kender til at stå frem, om ikke andet så bare anonymt. Det tror jeg, at jeg vil gøre til et projekt i det nye år.
Men tro mig, jeg tror de fleste der bor i de nævnte områder vil kunne nikke genkendende til det jeg beskriver, Det er bare de færreste der tør at stå frem med deres holdninger, fordi de så bliver stigmatiseret. Angsten og fortrængelsen er meget massiv herovre.
Mht. de kulturradikale, så er de bare nogle paphoveder, de ved simpelthen ikke hvad de snakker om. Jeg er f.eks. ret gode venner med Egon Clausen, han har været, om nogen, en skarp kritiker af de kulturkonservative. Men han ved intet om Islam, så det er ofte sådan at de kulturradikale, i forskellige afskygninger, ganske enkelt ikke har sat sig ind i sagerne. Det gælder også for Seidenfaden. Jeg er kulturradikal, eller det har min familie været i 150 år. For mig er det en logisk konskekvens af de kulturradikale perspektiver; retsstat og demokrati at være imod Islam. For Islam er retsstaten og demokratiets offentligt erklærede fjende. Men det perspektiv står jeg ret alene med i de kulturradikale.
Men, ja, du har. Det er utrolig svært at få tingene ordentligt dokumenteret. Det skal der gøres noget ved.
lars pilegård
Posted: 19 December 2009 - 13:36 -
@LFPC: I kommentaren fra Uriasposten bruger jeg – i sarkasmens tjeneste – samme kneb som den foregående debattør gør – at tilsvine ham som nazist. Forskellen er, at min tilsvining er tydeligt ironisk, mens den foregående debattør tilsyneladende mener det alvorligt. I debattråden hos Hodja tigger jeg endnu engang om argumenter, men får – som det også er tilfældet herovre – blot stempler og løse postulater tilbage i hovedet.
Jeg opfordrer stadig Snaphanens læsere til at give deres besyv med, som de eksperter de er på islam og muslimsk kriminalitet: Bliver praktisk taget alle danske piger i Albertslund og 40 pct. af pigerne i Valbys ungdomsklubber voldtaget, som Asger Trier Engberg fremfører?
@Asger: Jeg tror ikke på dine tal, baseret på dit “personligt genererede emperiske materiale”. Lad os lade debatten ligge her og for en gangs skyld springe perfiditeterne over.
FrederikSJ
Posted: 19 December 2009 - 15:09 -
Lars Pilegård, meget kort:
Der findes stort set ikke den befolkningsgruppe i verden der kan sige sig fri fra antisemitisme, heller ikke katolikkerne i middelalderen. Pointen er at antisemitismen i alt væsentligt har været repræsenteret ved socialister – det være sig Hitler eller Stalin.
Den nationalistiske chauvanisme i nazismen gør den ikke mindre socialistisk – Stalin var også ‘nationalistisk’, hvis man da kan kalde en imperiebygger det.
Nazismen var og er stadigvæk en revolutionær bevægelse – ligesom det andre retninger af marxismen – konservatismen er den direkte anti-ideologiske modpol.
At du ikke kan identificere en nazist medmindre vedkommende er iklædt SS-uniform kan ikke være mit problem, og jeg kan desværre ikke befri dig fra din uvidenhed om islam – den er selvvalgt.
lars pilegård
Posted: 19 December 2009 - 15:43 -
“Pointen er at antisemitismen i alt væsentligt har været repræsenteret ved socialister – det være sig Hitler eller Stalin.”
Hvor gerne jeg end ville give dig ret, så modsiges det af historiske vidnesbyrd.
Universalgeni
Posted: 19 December 2009 - 16:33 -
Højreorienterede ideologier har alle dage drejet sig om individet og individuelle frihedsrettigheder. Modsat det kollektivistiske ideal, man finder i de venstreorienterede ideologier. Nazisterne nationaliserede og ensrettede bla. skolevæsen, sundhedsvæsen, transportsektoren og konfiskerede virksomheder, som det passede dem. Mussolini gjorde det samme i Italien.
Efter anden verdenskrig gik bla. Frankfurterskolen og andre røde bannerfører igang med at bortforklare kollektivismens fallit i Tyskland og Italien. Det er noget af et kunststykke, at løgnen om at nazisme og fascisme skulle være et højrefløjsfænomen, har holdt så længe.
Begge dele er socialisme så det vasker sig.
Peter Buch
Posted: 19 December 2009 - 21:06 -
Historiske vidnesbyrd, ja det lyder jo helt konkret- som hr. Lammers eksempelvis nævner de 2.000 indgreb rettet mod jøder i Tyskland på:
http://www.27-1.dk/sw59560.asp
Udklip derfra:
“I Naziregimets forståelse var “det jødiske spørgsmål” identisk med “jødernes umådelige indflydelse” og trussel mod det tyske folks overlevelse. Det havde haft central betydning for regimets diskriminerende politik med mere end 2.000 indgreb siden 1933.”.
Om hr. Pilegårg har eksempler, der når op på tilsvarende antal eller omfang for at vise andre overgår Tyskland eller kommunistiske lande i antisemitisme, antal ofre eller tiltag, hvor aktøren var staten forventes forsvaret, og argumenter præsenteret med kilder eller henvisninger til eksempler, ikke nødvendigvis mere udførlige end mit anførte eksempel…
God weekend!
Peter Buch
Posted: 19 December 2009 - 21:20 -
Hr. Pilegård.
Jeg beklager.
ole burde
Posted: 19 December 2009 - 16:14 -
Lars Pilegaard
Eftersom du har kaldt mig en “enoejet zionist” synes vil jeg proeve at forklare dig hvad zionismen var .
Zionismen var en af de nationale samlingsbevaegelser som opstod i det 19.aarhundrede ligesom fx den tyske eller italienske nationalbevaegelse , og ligesom dem har den forlang tid siden udspillet sin rolle efter at NATIONEN blev en realitet . Hvis du er i tvivl ,saa kig paa et landkort . Hvis du ikke tror paa landkort ,saa koeb en flybillet .
Zionismen som ideologi er praktisk tyaget uddoed . Den var en af de UTOPISKE bevaegelser som tilsyneladende gav folk haab om en bedre verden for 5 -150 aar siden.
Naar folk idag bruger ordet zionist som skaeldsord , kan man kun forstaa det som en erklaering om, at de allierer sig med dem som gerne vil se NATIONEN Israel destrueret .
Det er proevet foer uden videre held.
Asger Trier Engberg
Posted: 19 December 2009 - 19:03 -
Kære Lars
@Asger: Jeg tror ikke på dine tal, baseret på dit “personligt genererede emperiske materiale”. Lad os lade debatten ligge her og for en gangs skyld springe perfiditeterne over.
Den er jeg hel med på
Universalgeni
Posted: 19 December 2009 - 19:26 -
Ekskurs: er der andre end mig, er har haft problemer med enkelte hjemmesider de seneste dage? Snaphanen var en af dem. Det viste sig at være Google Toolbar. Der kom en ny 14. dec., og den opdaterede åbenbart ikke automatisk. Jeg nævner det, fordi der jo kunne være andre. Den gamle version kunne ikke samarbejde med de seneste opdateringer fra Microsoft.
http://www.google.com/intl/da/toolbar/ie/index.html
Peter Buch
Posted: 19 December 2009 - 21:17 -
Nej, jeg bruger ikke Google Toolbar. Den finder jeg overflødig og kun pladsopfyldende.
Hvad bruger du den til?
Mette
Posted: 19 December 2009 - 20:42 -
Universalgeni.
Jeg har ikke været så meget på nettet i de sidste dage og har ikke lagt mærke til noget, men der er dage, hvor jeg flere gange prøver forgæves at logge mig ind på Snaphanen og Uriasposten. For det meste går jeg ud fra, at det har noget at gøre med, at bloggerne er i færd med at poste indlæg, men sommetider har jeg ingen forklaring.
Benytter lejligheden til at sige tak for din henvisning til Windows sikkerhedsscanneren, der har løst mine problemer. Første gang jeg forsøgte mig med den, var den fire timer om at scanne syv pct. og gik så i stå. Næste gang kom jeg op på 11 pct., før den gik i stå, og den lavede samme nummer også tredje og fjerde gang. Men femte gang var lykkens gang. I starten fik jeg at vide, at den ikke kunne bruges til min pc, men det var ikke sandt. PC’ere lever sommetider deres eget liv.
Universalgeni
Posted: 20 December 2009 - 09:07 -
Selv tak Mette!
Man bør køre en tur med den skanner regelmæssigt: http://onecare.live.com/site/da-dk/default.htm
Peter Buch, jeg kan ikke undvære den til stavekontrol, oversættelser, Google News, bogmærker. Jeg har også ekstraknapper. En af den sender mig på YouTube med 1 klik.
Peter Buch
Posted: 20 December 2009 - 12:25 -
Universalgeni
Det lyder jo smart. Men den tager stadig plads op, så det er vel stadig et spørgsmål om hver enkelt bruger prioriterer enten- at have så stor en skærm som muligt uden for mange andre ting på end de allernødvendigste, eller- altid have noget der mindsker skærmbilledet og er instrument til noget, man bruger sommetider.
Tak for de oplysninger.
Universalgeni
Posted: 20 December 2009 - 13:04 -
Det er delvist en skrøne, for de kan skubbes sammen nu om dage. Fandt et eksempel med en, der også har fået plads til WOT: http://i46.tinypic.com/e1aipy.jpg
Peter Buch
Posted: 20 December 2009 - 14:14 -
Tak for det.
pap
Posted: 19 December 2009 - 20:48 -
@ Lars Pilegård
Din manglende respekt for dine debatmodstandere er trættende.
lars pilegård
Posted: 20 December 2009 - 02:05 -
@pap: Altså de debattører som ikke viser mig den ringeste respekt og sviner mig til som racist og antisemit?
@De øvrige: Jeg vender tilbage snarest.
LFPC
Posted: 20 December 2009 - 02:41 -
Du er i meget kort snor her. Snaphanen er ikke en arena hvor du kan boltre dig og obstruere som på Uriasposten, hvor jeg for mit vedkommende er stået af ift. dig. Du får et slutindlæg her, og så er denne debat forbi for dit vedkommende. Bliver der mere kiv og manipulation efterfølgende fra din side banner vi dig helt. Længere er den ikke.
Bjovulf
Posted: 20 December 2009 - 03:02 -
Haha, du af alle Raapil, plejer sgu da ellers nok at være ekspert i at svine enhver til som racist, der tillader
)
sig at stille det mindste spørgsmål ved det geniale i masseindvandring af folk med ekstremt fremmede kulturer, vaner, krav, tankegange og især religion – åbenbart uanset hvor ekstrem! – eller at komme med kritiske pip om de yderst alvorlige konsekvenser den selvbestaltede “elites” og de åh-så-frelste-kunstneres og kulturradigales endeløse navivitet, uvidenhed og totale uansvarlighed på dette område ALLEREDE har haft for danskerne og det danske samfunds sammenhængskraft – konsekvenser som kun vil blive LANGT, LANGT VÆRRE fremover, fordi det i årevis var helt umuligt at føre en saglig demokratisk debat om disse forhold uden at blive hængt ud som racist og fremmedhader ( og endog Morten Korch-læsende landsbytosse mv.
Politikere fra de store partier havde endda lavet en aftale om, at dette emne var totalt tabu – fx i valgkampe – , selv da følgerne begyndte at blive åbenlyse for enhver. Og de fleste medier gjorde skam også deres til at hænge enhver afviger fra den vedtagne politisk korrekte diskurs ud, selv om han/ hun aldrig havde haft en racistisk tanke i sit liv, men bare kunne betragte den uønskede og fatale udvikling lige uden for deres gadedøre og på deres børns skoler. Og så gik disse politikere og “eksperterne” endda rundt og forventede at folk ovenikøbet skulle betale for, være lykkelige og klappe over “kulturberigelsen”, samtidig med at de tillod vildt fremmede, at stille det ene vanvittige krav efter det andet, mens de lod danske værdier erodere væk bid for bid, fordi det var nemmere og billigere ( fx. halal-kødet i mange skoler, der ellers ville kræve særskilt service og særskilt opvask (!!!), hvis danske børn stadig skulle have MULIGHEDEN for at spise svinekød ).
Den danske befolkninger er ALDRIG nogensinde blevet spurgt, om den ønskede en så rablende vanvittig
.
og uansvarlig en politik: Man har bare trukket den ned over hovedet på os, fordi en flok sammenspiste, frelste narrehatte af din type havde tiltaget sig retten til at definere, hvad det er/var rigtigt og forkert at tale om.
Men heldigvis har det nu som følge af alt dette meget lange udsigter med at S & co. kommer til magten igen, fordi halvdelen af S og alle deres partnere stadig ikke er vågnet op til de barske realiteter. Mit gæt er, at S på grund af deres uvilje mod at se tingene i øjnene – hvilken katastrofe de og især R har skylden for – til trods
for deres løfter og anstrengelser med at lokke folk tilbage til den synkende skude – stille og roligt vil sive ned under 20 % af stemmerne – og nærmere de 15% end de 20%. Om få år vil de nuværende stemmetal, i takt med at konsekvenserne af S & co.’s landsforræderi går op for folk som flest, være “de gode gamle dage” for S – en yderst velfortjent straf til et parti, der alt, alt for længe tog deres vælgere for givet – de selvsamme vælgere, som især kom til at lide under følgerne af denne politik! – og regnede med, at de var det naturlige regeringsparti. Jeg var desværre selv en af dem indtil midt-90′erne, og jeg kommer ALDRIG nogensinde tilbage!
Med så lallenaive, jubelidiotiske, venstreflippede og åbenlyst uvidende skolelærere som dig, så forstår man sgu godt, at folkeskolen er i dyb krise. Du har ikke gjort dig fortjent til nogen som helst respekt her, men som muslimerne tror du også bare, at det er noget, du har et selvfølgeligt krav på, uanset din provokerende, bedrevidende (uden substans!) opførsel og vanvittige påstande – og HELST uden nogensinde at vise den til andre selv.
Jeg håber fandeme det en dag bliver dig eller din familie, der bliver “kulturberiget” for alvor, sådan som så mange andre – inclusive undertegnede – har prøvet det. For nogle har jo skullet bære byrderne af din og dine
politisk korrekte meningsfællers endeløse godhed på andres bekostning.
Og så kan du jo til den tid ligesom bedre tale kvalificeret med, ikke ?
Egtvedpigen
Posted: 20 December 2009 - 12:23 -
Han er da forhåbentlig ikke skolelærer??!!
Peter Buch
Posted: 20 December 2009 - 12:33 -
Jo, han er skolelærer.
Det er, hvad han skriver i hvert fald, såfremt det er den samme Lars Pilegård:
http://www.180grader.dk/profil/Lars_Pilegaard
Egtvedpigen
Posted: 20 December 2009 - 12:54 -
Det er nok desværre lettere at få ret, når man diskuterer med 9-årige. Tænk at de lader ham undervise børn, han er jo helt åbenlyst besat af islamkritikere og ville givetvis ikke kunne lade være med at kanøfle de børn, der ikke tænker præcis, som han gør.
Liva
Posted: 20 December 2009 - 19:42 -
I den slags skoler er det ikke nemt at være islamkritiker – hverken barn eller voksen af slagsen – heller ikke nemt at få lov til at være muslimsk islamkritiker.
pap
Posted: 20 December 2009 - 11:27 -
@ Lars Pilegård
“@pap: Altså de debattører som ikke viser mig den ringeste respekt og sviner mig til som racist og antisemit?”
Du mener altså, at tryk avler modtryk. På den baggrund er det vel ikke så underligt, at danskerne i stigende grad forholder sig skeptisk til indvandrere med islamisk baggrund, da de desværre anskuet som et hele står bag en lang række voldelige og økonomiske forbrydelser mod deres danske medborgere og den danske stat, der huser og ernærer dem.
lars pilegård
Posted: 21 December 2009 - 02:44 -
Hr. Findsen siger, at jeg kun har én kommentar, før jeg bliver censureret. Det censur-pres gider jeg ikke ligge uinder for, så selvom jeg havde mange kommentarer, og selvom jeg gerne ville føre nogle debatter videre, så trækker jeg mig fra debat herfra, indtil jeg kan diskutere frit. Men tjek gerne min nye blog:
http://www.muslimistan.dk/
pap
Posted: 21 December 2009 - 11:04 -
@ Lars Pilegård
Har lige været inde på din blog. Dit problem er, at du kun kan være imod. Du opererer ikke med løsninger i dit univers. Det eneste, du gør, er at udskamme de mennesker, der påpeger de problemer, multikulturen har ført med sig og dagligt afføder. Selv bidrager du ikke med løsningsforslag. Din optræden er skammelig, grænsende til det uhæderlige.
LFPC
Posted: 21 December 2009 - 11:34 -
“Grænsende til” kan man altid diskutere. Han har en helt igennem konsistent linje der går ud på at dreje debatten væk fra ubekvemme emner, og over på budbringeren. Vi så hans sabotage af snakken her om den jødehadende løbeseddel som Steen fik fat i: Vedholdende løgne om at det var Steen der løj, inddragelse af en sagesløs Kim Møller og sammenkædning med det “nationalkonservative”, fremturen selv om Steen fortalte om omstændighederne, og slutteligt en undskyldning da den ikke kunne trækkes længere. Men mission accomplished – debatten om jødehadende kultur var afsporet.
Han gentager denne modus operandi på Uriasposten og i sine kommentarer på 180-grader-på-hovedet: Først taler han om opfordringer til “lynchninger”, så trækker han lidt i land og “præciserer”, men der er det samme drive: Snakken skal drejes over på budbringeren, og væk fra menneskefjendsk tredjeverdenskultur.
Hans lalleliberale redaktør Ole Birk Olesen går ham i bedene på 180-grader-på-hovedet. Han taler om “forældres naturgivne kærlighed og beskyttertrang overfor deres børn” – som jo er en. rigtig feelgood-sætning.
13-årige Sonay dræbt af sin far? Ghazala Khan dræbt af hele sin fucking familie med brormand som bøddel, og taxachauffører som spioner der opsporede hende? Hallo? Hvis de brutale kendsgerninger som disse ikke kan trænge igennem til OBOen og Mr. 167 Raapil er der intet der kan. For dem er dæmonisering af budbringeren af større vigtighed, og så kan man pisse på ofrene ved at græde snot om “naturgiven kærlighed”.
Morten - - -
Posted: 22 December 2009 - 00:12 -
Det er og bliver et selvmål at censurere sine modstandere. Gør’et ikke. Det forhindrer også os andre i at fremføre kvalificerede pointer. Frit lejde til alle er det eneste, der du’r. Simpelthen.
Det var det, vi selv krævede i 1980′ernes Helvede.
- – -
LFPC
Posted: 22 December 2009 - 01:31 -
Principielt enig, selv om censur ikke er det rette ord. Så ville aviserne også udøve censur mod de læserbrevsskribenter hvis breve de ikke trykker.
Det har heller ikke at gøre med almindelige uenigheder at jeg giver den pågældende person kort snor. Det har at gøre med hvad jeg oplever som urent trav der til forveksling ligner overlagt obstruktion. Jeg har set den pågældende udfolde denne aktivitet her (som Steen nævner) og på Uriasposten. Sidstnævnte blog har i den tid jeg har læst den været hærget af især to trolls der har kunnet afspore debatterne ud fra hvad der i hvert fald ikke havde at gøre med reelle motiver. En person er helt uimodtagelig for pædagogik – diverse karantæneperioder medfører ikke øget forståelse for almindelig pli og hensyn. Den slags gider vi ikke her.
Vi er måske en tand mere strikse hvad angår udelukkelse end Uriasposten, men ikke ret meget. Som Steen også skriver er det kun når helt særlige forhold gør sig gældende, eller hvis en person dokumenteret har afsporet debatter gentagne gange.
Jeg har heller ikke udelukket denne bjæffende chihuahua, kun opstillet nogle ultimative spilleregler og adfærdsbegrænsninger – som bare er at vedkommende skal opføre sig som folk er flest.
Latifa Guerdali
Posted: 21 December 2009 - 23:49 -
Jeg er ganske stødt over artiklen og interviewet. Lars Hedegaad aner tydeligt intet om islam eller integrationsprocesser!! Hans argumenter holder ikke vand, men bygger på en række pseudofakta. Der er især to påstande jeg stiller mig meget undrende overfor; muslimer må ikke integrere sig og muslimer må godt spise svinekød?? Dette passer ikke! Manglende integration skyldes en række faktorer: tidlig socialpolitik der passiviserede mennesker, da de ankom til DK, integrationsstrategier, samfundsstrukturer, globalisering, flygtningens eller immigrantens levekår i hjemlandet, migrations historier, majoritetens holdning til de nyankommende, konjunktur ændringer strukturelle ændringer i samfundet, politik etc. – jeg kunne fortsætte i en evighed!
Og nej nej nej, der er IKKE hjemmel i koranen til, at mænd kan voldtage kvinder på stribe. Det er det mest vandvittige, jeg længe har hørt! Lars siger endvidere i interviewet at mandlige familiemedlemmer voldtager deres piger – Det er sku utroligt, så vidt jeg ved, er der incest og voldtægt i alle folkeslag og religioner. Han er nok det mest ukyndige menneske jeg længe har hørt og har tydeligvis ikke styr på sine facts! Endvidere anvender han en række egenskabsforklaringer og formår ikke at se det hele billede, det meget komplekse billede. Det er rystende!
Og hvilket formål har politikken ved at bringe artiklen?
Hilsen en meget rystet og bekymret
Nyuddannet Socialrådgiver
LFPC
Posted: 22 December 2009 - 02:20 -
Latifa, først et generelt råd: Lad være med at overstrø dine ord med udråbstegn. Folk kunne få den fejlagtige opfattelse at du prøver at kompensere for manglende gennemslagskraft i indholdet.
Hvis du vil argumentere med det katalog af multiple årsager tll manglende ‘integration’ du har lært på socialrådgiverskolen kommer du længere her med uddybning. Det er en rygmarvsreaktion i behandlerindustrien OG på universiteternes humanistiske fakulteter at årsager til hvad vi kan iagttage i de daglige nyheder er så helt utroligt komplekse og mangfoldige at man nærmest intet kan sige – og kompleksiteten inkluderer sjovt nok ikke religion og kultur. Prøv derfor at være mere konkret.
Nu kender jeg ikke din egen baggrund og religion, men jeg vil gerne prøve at spore mig ind på hvorfra du taler med nogle spørgsmål.
Er det forkert at at Koranen og hadith flyder over af had og foragt for kuffar? At skellet mellem muslimer og vantro er noget helt grundlæggende?
Er det forkert at Koranen lovliggør voldtægt af slavinder?
Er Hedegaards historie om den australske “meat mufti” der sagde at utildækkede kvinder selv var ude om voldtægt forkert? Er det også forkert at han havde bred opbakning?
Er det forkert at de fire irakere der voldtog og mishandlede en 13-årig pige på Vorbasse Marked bare ikke forstod at de havde gjort noget forkert? At deres pukkelryggede familier gik amok i forbindelse med domsafsigelsen – de kunne heller ikke forstå det forkerte?
Kan du nævne et eller flere lande med muslimsk flertal hvor de vantro udgør en stabil, ikke svindende gruppe, og har lige rettigheder med muslimerne, de jure OG de facto? Som altså kan bruges som foregangsland?
Er der bare én af de fire store retsskoler i sunni-islam der ikke har islams verdensherredømme som mål?
Det er spørgsmål som disse der har betydning for mig, ikke at få at vide at der findes helt ufatteligt mange komplekse årsager, bare ikke lige religion og kultur.
Hvis du kunne svare på nogle af dem ville det være et stort skridt fremad.
steen
Posted: 21 December 2009 - 23:57 -
@ Latifa: Det er et lyd interview her. Har du hørt det ? Det handler om en bog på 260 sider. Har du læst den ?
Taler vi om det samme ? Politiken kan ikke engang gengive denne blogs navn korrekt.
Morten - - -
Posted: 22 December 2009 - 00:04 -
Der er en voldsom overgrebskultur i den islamiske verden. Den udfolder sig ikke mindst her, hvor den bliver udfordret af vores mere liberale og reelt tolerante, skandinaviske kultur. Seksuelle overgreb er selvfølgelig ikke normale. Men læs, hvad jeg skriver på denne tråd.
Jeg vil gerne diskutere med dig.
- – -
steen
Posted: 22 December 2009 - 00:52 -
@ Morten- vi censurerer kun ulovligheder, trusler og sabotage, det sidste er det aktuelle i Pilegaards tilfælde. Jeg har kun kendskab til ham fra et besøg i foråret, og det var mildt sagt ét for meget.
For min skyld kan han godt kommentere, hvis han afholder sig fra sabotage. Jeg kan forstå at det er det der kniber for ham. Jeg deltager ikke, som det fremgår. Hvis LFPC skønner at det er nok, lukke han bare for ham. Han kender ham bedre.
Morten - - -
Posted: 22 December 2009 - 20:02 -
Jo, jo – jeg kender også godt Raapil. Så jeg ved, at selvom han er hårdnakket, så er han ikke håbløs. Han plejer at kunne erkende, når han har taget fejl på et punkt, skønt ikke uden kamp. Men det er vel også for meget forlangt. Vi har desuden brug for nogen, der til blive og forsvare modpartens synspunkter, når alle de andre er stukket af (for det gør de jo, når vi svarer dem. Vips væk
). Dermed er der også nogen, vi kan få til at gøre sig bekendt med vore. Og det er jo det, vi ideligt kritiserer dem for ikke at være villige til.
- – -
justitia
Posted: 22 December 2009 - 09:39 -
maybe it will help to put things in perspective if we just switch a few words:
“Judaism is an army. Integration is not working simply because it’s absolutely forbidden to integrate. We in the West have a hard time understanding a culture that does not change, that has an essence, that has remained the same for 5770 years… Why is it that, the longer the jews have stayed in the country, the less integrated they are? This started me off…We have to look at their core values……Our leaders do not take this seriously and I am afraid that it will take a public uprising before they will take this seriously. But they must. After the German occupation of Denmark there were quite a few who had collaborated with the enemy who came into very hot water. The same thing could happen here… This cannot be solved with a compromise, it’s either our civilisation or their non-civilisation and barbarism. Our two ways of life are like fire and water. One of them must be victorious.”
getting it? probably not on this blog. Well, i’ll spell it out then: Plus ca change…..the more things change the more they remain the same. ESPECIALLY in little Denmark, with its highly unsavory past, presently wallowing en masse in exactly the same blood & soil ethno-nationalism that gave birth to… well need i even bother to continue?
LFPC
Posted: 22 December 2009 - 13:20 -
No. This will not “help.” What you are doing here is obfuscating by playing the tired old Nazi card. As if we had never been played this particular card trick before.
Judaism is not an army. You are factually incorrect. And then there are the sheer numbers …. are we talking about, what, less than 50 million Jews worldwide IIRC, versus 1.5 billion Muslims, or whatever the estimate may be this week.
Jews are not forbidden to integrate. In fact, the integration of Jews in Christian societies is an astounding success. You haven’t noticed?
“We in the West” do not in general have any particular “hard time” understanding Judaism. Judaism is, in fact, a part of our Christian foundation, and even if we may diasgree on its tenets, these are mere topics for sober debate, not something that causes problems in our daily lives, much less in the street or in schools and court rooms.
You just obfuscated here, justitia. Why on Earth did you do that?
“Why is it that, the longer the jews have stayed in the country, the less integrated they are?”
Justitia, are you with me? Stop … making … an … ass … of … yourself.
“After the German occupation of Denmark there were quite a few who had collaborated with the enemy who came into very hot water”.
Justitia now casts all restraints over board and descends into sheer lunacy. What you are trying to express here is the following analogy: After the German occupation there were quite a few who had collaborated with …. the Jews who came into very hot water?
Please tell me: Just how much effort went into that particular gem?
“getting it? probably not on this blog”.
Er, no, I admit we do not quite “get it.” In fact I highly doubt you get anything at all.
“in little Denmark, with its highly unsavory past.”
“Highly unsavoury past”? What, you mean rescuing the Jews during WWII?
“well need i even bother to continue?”
If this is representative of your intellectual faculties, no, you do not “need” to. You are welcome to participate here, but please do not insult our intelligence with kindergarten level analogies and tired old cliches.
May I ask you – have you in fact been following this blog at all? Have you noticed our stance with respect to Israel and antisemitism? No?
May I just point out one clear rule here: The currency of trade here is facts. Ad-hominem attacks without any basis in fact violate our sense of decorum and will not gain you any respect. In fact we consider this behaviour trolling.
Universalgeni
Posted: 22 December 2009 - 13:37 -
Here. Use Google the next time and stop posting lies about us. http://en.wikipedia.org/wiki/Rescue_of_the_Danish_Jews
Jehova
Posted: 22 December 2009 - 12:11 -
Der er kommet en eksplosiv stigning af grove voldtægtsanklager i Norge og Sverige i de seneste år hvor lokale piger er blevet gruppevoldtaget af muslimske indvandrere. Hensynsløse og brutale gruppevoldtægter så grove at der er sager hvor piger er blevet misbrugt til døde … der er flere sager at finde på nettet. Disse sager har i Sverige nået næsten epidemiske proportioner. I Malmø kan man se konsekvenserne af en yderliger indvandring af muslimer, her er 33% musilmer og af dem er 90% arbejdsløse. Flere områder i byen er ”no-go-zoner” hvor offentlige myndigheder og lokale er forment adgang og lyshårede piger må farve håret sort for at kunne færdes trygt på gaden. Muslimer har gennem deres religion et fuldstændigt unaturligt forhold til sex hvilket medfører disse brutale og perverterede reaktioner.
Se bare på den danske sag hvor en skolelærer bliver psykopatisk mishandlet af en muslimsk far fordi læreren har sagt goddag til hans datter.
Vejen frem er ikke integration, men outsoursing … erkende at opgaven bedst bliver løst i et andet land hvor betingelserne er bedre egnede til at løse opgaven på tilfredsstillende vis for alle parter. Muslimer og vi er bedst tjent med at de flyttet tilbage til den kultur som de kommer fra og hvor de vil blive respekteret – det vil de af gode grunde aldrig blive i Europa.
Berlin, næststørste by med tyrkere i verden kun overgået af Istanbul 10-17 millioner
De mange tyrkiske indvandrere i Berlin betyder reelt, at Tysklands hovedstad er den tredjestørste tyrkiske by efter Istanbul og Ankara. 80 moskeer. 42 % af Berlins skolebørn mellem 6 og 15 år har muslimsk baggrund
Brussel er ikke kun hovedsædde for en masse EU-polikere (hvoraf rigtig mange ønsker at åbne grænserne for Tyrkiets 80 mio. muslimer). Det er også en særdeles multietnisk by: 25 % af indbyggerne har muslimsk baggrund og 3 ud af 19 bydele har muslimsk flertal.
I storbritanien er muslimske kvinders fertilitetsrate er betydeligt højere end britisk fødte mødres. Den muslimske fødselsraten tre gange højere større end den ikke-muslimske. Næsten 22 % af alle nye babyer fødes nu af mødre, der er født uden for Storbritannien, hvilket er en stigning på 25 % indenfor et år.
Faren er at den danske befolkning ender med at blive splittet i det muslimske spørgsmål og dermed ikke evner at handle fordi de meningsdannende intellektuelle kredse sidestiller naturligt selvforsvar med racisme og nasisisme.
Universalgeni
Posted: 22 December 2009 - 14:04 -
Islam er ikke en race. Islam er en holdning man har. En overbevisning. Som man kan sidestille med andre overbevisninger, – politiske for eksempel. Når man må sige om DF, at stuerene bliver de aldrig, kan man tillade sig at sige det samme om islam: stuerent bliver det aldrig. Når De Radikale kan tillade sig at sige, at medlemmer af Dansk Folkeparti skal holdes uden for indflydelse, kan man også tillade sig at sige, at muslimer skal holdes udenfor indflydelse.
De evindelige racismepåstande i forbindelse med muslimer er uacceptable. Naturligvis tager man afstand fra mange af dem. Naturligvis foragter man så godt som enhver, der bekender sig til islam. Islam er uacceptabel. Uciviliseret. Klart, at man vælger dem fra, når man kan.
Det manglede da bare. Vi skal til at angribe de der racime-skrigere og påpege deres intolerance. Man kan ikke tillade sig at råbe racist efter enhver, der er modstander af islam.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 18:09 -
Til: Universalgeni>
Sikke dog et geni du er. Ligesom Hitler, der uden grund slog millioner af jøder ihjel i sit holocoust.
Samme hitler-agtige retorik ser vi nu fra dig og andre af dine ligesindede DF’er, national socialister, etc.
Det der er bemærkelsesværdigt er: Der er ikke EN eneste der har sat sig ind i islam, læst Koranen fra start til slut, eller forsket i islam på islamiske universiteter. Hvordan i al hel… kan i sidde og fyre sådan en gang ævl, løgn og national socialistiske påstande ud? Den eneste forklaring må være den samme som man giver om Hitlers hæselig kurs overfor jøder. Jødedommen og islam er 2 meget ens religioner, med få undtagelser.
Jøderne og muslimer spiser ikke svindekød, jøder og muslimer har tradition for at omskære drengebørn (hvilket viser sig idag at forebygge flere sygdomme), jøder og muslimer spiser begge religiøst slagtet kød. Muslimerne faster 30 dage jøderne faster som de kristne 40 dage. Islamisk tradition er altså i mange tilfælde som de jødiske traditioner.
Måske skulle du bare kalde dig Universaldum!, da du ikke engang har en viden om det du skriver om. Glatnakke!
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 18:21 -
Tror du ikke, du skulle opsøge en terapeut af en eller anden slags? At man er modstander af islam betyder ikke, man man går ind for folkedrab. Du lider jo af vrangforestillinger.
Anders And
Posted: 22 December 2009 - 18:11 -
Sikken dog en gang gylle, der spredes på Snaphanen.
Brunt og ildelugtende!
JensH
Posted: 22 December 2009 - 18:41 -
@Anders And
Det ringer ind. Du skal til time nu!!
Albert Nielsen
Posted: 22 December 2009 - 19:19 -
“Anders And” skriver: “Sikken dog en gang gylle, der spredes på Snaphanen. Brunt og ildelugtende!”
Et eksempel på denne gylle er “Anders And”s udgydelse:
“Sikken dog en gang gylle, der spredes på Snaphanen. Brunt og ildelugtende!”
Hvorfor er denne snak fra andegården et eksempel på gylle?
Fordi det ikke indeholder nogen form for argumentation, blot meningsløst ævl.
J. Fast
Posted: 22 December 2009 - 21:33 -
paranoia er en grim sygdom.
Latifa Guerdali
Posted: 23 December 2009 - 00:45 -
Kære LFPC
Så lad mig være mere konkret: Muslimer må gerne lade sig integrere, andet passer simpelthen ikke. en mislykket eller manglende integration skyldes flere vekselvirkninger eller mekanismer:
Kategoriseringer:
Kategoriseringer medvirker blandt andet til en kløft imellem mennesker og vi anvender ofte termerne dem og os – Kategoriseringer som disse skaber stereotypier omkring etniske grupper. Stereotyper kan beskrives som en simplificeret måde at beskrive en bestemt gruppe menneskers kulturtræk på. Vi kan dog ikke undgå at anvende stereotyper idet de systematisere vores sociale verden på. Denne har dog konsekvenser for de mennesker, der er genstand for den forudfattede mening, stigma, da disse ofte kan forekomme som ensformige, ensidige og overdrevne beskrivelser af grupper, som vi ikke identificerer os med. Mødet med den fremmede bygges derved på en stereotypi eller fordomme. Faren ved stereotyper bliver derudover også, at de over længere tid kan udvikle sig til fjendebilleder mellem befolkningsgrupper i samfundet. Det er vigtigt, at være opmærksom på at disse stereotype fordomme kan blive selvopfyldende profetier, idet vores forventninger til en person eller en gruppe kan blive opfyldt på grund af selv samme forventninger. Blandt andet det vi ser i vores samfund i dag.
Kulturopfattelser:
Hvordan vi forholder til vores vestlige kultur kan også have indflydelse på den måde, hvorpå vi møder etniske minoritetsborgere. Marianne Skytte Lektor ved Aalborg universitet, taler især om, tre forskellige typer af kulturopfattelser, som har indflydelse på mødet mellem minoritetsborger og majoritetsborger. Disse kulturopfattelser er følgende den evolutionistiske, den relativistiske og den kontekstuelle kulturopfattelse. I den evolutionistiske kulturopfattelse, ses kulturforståelse som en fremadskridende udvikling, der har nået sit foreløbige højdepunkt i vesteuropæiske lande og Nordamerika. Ifølge denne kulturforståelse har højtudviklede kulturer et udviklingsmæssigt fortrin og dermed: ”legitim adgang til at tilbyde, ja ligefrem påtvinge, laverestående mennesker og samfund egne sociale og kulturelle værdier, normer og traditioner”. Ud fra denne kulturopfattelse er det vigtigt, at socialarbejderen lærer og vejleder familier fra underudviklede kulturer, til at begå sig i den mest værdifulde af alle, nemlig den danske.
Den relativistiske kulturopfattelse bygger på, at alle kulturer har deres egen unikke historie og indre logik, som lukkede universer med deres egne værdier og traditioner, der videreføres fra generation til generation. Kulturen betragtes som homogen, og individer betragtes som gennemsnitsrepræsentanter for deres specifikke kultur, og kommer derved til at fungere som en spændetrøje, der fastholder mennesker i specifikke kulturelle mønstre alene på baggrund af deres nationale og geografiske slægtshistorie. Der er her en risiko for at socialarbejderen fokuserer på den etniske minoritetsborgers kultur og overser familiernes udsatte sociale situation. I den kontekstuelle kulturopfattelse ses her etniske minoritetsgruppers kultur i et politisk, historisk og socialt lys. Etnicitet opfattes som en relation mellem grupper, frem for en egenskab. Kultur opfattes som en foranderlig størrelse i et erfaringsrum hvor kultur skabes, fortolkes og ændres. (denne opfattelse ser vi ikke meget af i Danmark desværre)
Jeg kunne blive ved, men har desværre ikke tid da jeg skriver min bacheloropgave på AAU.
Bøger I burde læse: Hans Magnus Enzenberger – skrækkens mænd, Oliver Roi, Euro Islam – der kan I få uddybende forklaringer. Og til jer der citere koranen, måske I burde læse den på arabisk, idet der i enhver oversættelse ligger en fortolkning. Eller i det mindste bare læse den i det hele taget før I citere den!
1) Jeg hader ingen mennesker har kun næstekærlighed til mennesker.
2) Ja, det er forkert.
3) Ja, det er forket men husk der er altid fokus på at de saftige nyheder, det er jo ikke interessant at spørge muslimer der er imod hans udtalelse. Og så stoler jeg generelt ikke på alt hvad jeg hører I nyhederne, og slet ikke hvad Lars Hedegaard fortæller – kritisk refleksion er altid godt, undersøg tingene selv i stedet for at citere andres citater ureflekteret.
4) Ja det er forkert, men du er ignorant hvis du ud fra det generalisere. De er fire forstyrret mænd – havde de fire drenge været svenskere eller dansker så havde vi søgt efter svaret I deres barndom eller bestilt tid til en udredning på psykiatrisk sygehus. Marianne Skytte kalder denne mekanisme for egenskabsforklaring, nemlig at man søger forklaring på menneskers adfærd ud fra et kulturelt parameter og derfor overser en lang række vigtige faktorer, idet man ikke kan identificere sig med man egenskabsforklare.
5) Ja Marokko, jøder har det især godt I Marokko. Kongens højre hånd er jøde. Og der er kirker, synagoger, kirkegårde til jøder og til kristne.
6) Jeg har, det ikke som mål.
Peace derude
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 18:16 -
Egentlig integration er ikke tilladt i islam. Eller assimilation måske rettere. Muslimer her i lander konverterer for eksempel ikke til kristendom. Kun et fåtal gifter sig med etniske danskere. Tag ikke vantro til venner, siger koranen. Dér går grænsen for integrationsevnen for de flestes vedkommende.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 18:20 -
Koran siger ikke “tag ikke vantro til venner”. Her mister du simpelthen sandheden om islam. Problemet er at du IKKE har læst Koranen fra start til slut! Hvis du havde læst Koranen fra start til slut ville du vide, at det handler de angreb du som muslim bliver udsat for. Hvis du bliver angrebet af “vantro”, så tag dem ikke som venner, da de kun vil gøre dig ondt.
Universalgeni: Du er slet og ret en ignorant, der ikke engang kan gøre dit hjemmearbejde godt nok!
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 18:32 -
2:89 ”Allahs forbandelse hviler på de vantro.”
2:98 “Allah selv er de vantros fjende.”
2:99 “Vi har i sandhed åbenbaret tydeligt tegn for dig, og kun skurke vil mistro dem.”
4:101 “I sandhed, de vantro er dine åbenlyse fjender.”
9:123 “Åh, I der tror! Bekæmp de vantro i jeres nærhed og lad dem opleve barskhed fra jeres side.”
4:56 “De, der ikke tror på Vores åbenbaringer, vil Vi kaste i Ilden. Når deres hud er brændt væk, giver Vi dem ny hud, så de kan smage torturen igen.”
9:23 “Åh, I der tror! Tag ikke jeres fædre eller brødre som venner, hvis de fornøjer sig med vantroen i stedet for troen. De af jer, der tager dem som venner, er syndere.”
2:191 “Og dræb dem (de vantro), hvorend I fanger dem…”
2:193 “Og bekæmp dem, indtil der ikke er mere ‘fitna’ (=vantro), og religion kun er for Allah.”
33:61 “Forbandede vil de blive pågrebet, hvorend de bliver fundet og dræbt i et (blodigt) slagteri.”
3:73 “Stol ikke på nogen, der ikke følger jeres religion …”
4:51 “Jøder og kristne er afgudsdyrkere …”
4:60 “De, der nægter at følge Muhammad, følger falske guder og er bedraget af Satan.”
5:45 ”Ikke-muslimer er syndere.”
5:72 ”Kristne er vantro, der ender i Ilden.”
7:66 ”Vantro er løgnere.”
7:138-39 ”Allah vil udslette ikke-muslimske kulturer.”
8:39 ”Bekæmp dem, indtil ’fitna’ ikke mere findes.”
8:59-60 “Lad ikke de vantro tro, at de kan undslippe. De er jeres fjende og Allahs fjende.”
9:5 ”Slagt de vantro, uanset hvor I finder dem.”
9:30 ”Kristne og jøder er perverse.”
10:45 ”På Dommedag vil Allah dræbe alle de vantro.”
16:39 ”Vantro er løgnere.”
18:102 ”Allah byder de vantro velkommen i helvede.”
21:15 ”De bad om nåde, men Allah dræbte dem alligevel.”
25:52 “Adlyd ikke vantro, men bekæmp dem af al magt.”
33:60-61 ”De, der modsætter sig islam, vil blive slagtet på det grusomste.”
35:26 ”Allah hader vantro.”
39:26 “Allah lod dem (de vantro) smage ydmygelse i det jordiske liv, og deres straf I det Hinsidige vil blive endnu værre.”
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 19:01 -
Kære Universalgeni:
Alle disse vers er taget ud af en større kontekst, det bør du vide, hvis du på den måde forsøger at underbygge dine påstande. Stort set alle disse vers, skal læse ud fra en større viden som har sammenhæng i hele kapitlet.
- 2:89 ”Allahs forbandelse hviler på de vantro.”=> Forkert. Men lad mig rette det for dig:”Men de siger: Vores hjerter er uomskårne. Nej, gud har forbandet dem for deres vantro og ringe er det, det tror” =>Dette omhandler guds syn på de troende.
- 2:98 “Allah selv er de vantros fjende.”=> Forkert vers. det er 2:99 – Du har snippet en enkelt søtning ud fra verset. Dette er useriøst Universalgeni.
- 2:99 “Vi har i sandhed åbenbaret tydeligt tegn for dig, og kun skurke vil mistro dem.” => Forkert igen, det er vers 2:100, her skal der stå: “Vi har visselig åbenbaret for dig (Muhammed), klare tegn og ingen forkaster dem undtagen de oprørske”
4:101 “I sandhed, de vantro er dine åbenlyse fjender.” =>Forkert igen igen, der skal stå: “Og når i rejser rundt i så skal der ikke hvile nogen synd på jer om i forkorter bønnen, hvis i frygter, at de vantro vil bringe jer i vanskeligheder, thi de vantro er en åbenbar fjende.”=>Dette vers er vendt til de perioder i profetens liv hvor mange ikke muslimer, udførte angrebskrig mod profeten og hans folk. Dette vers er en vejledning vendt direkte til profeten.
9:123 “Åh, I der tror! Bekæmp de vantro i jeres nærhed og lad dem opleve barskhed fra jeres side.”
….Og her en forklaring:
4:51 “Jøder og kristne er afgudsdyrkere …” =>Ja, men de har en speciel plads hos gud, men de vendte sig bort og derfor er det en muslimsk pligt at respektere jøder og kristne.
Og dennne her:
8:39 ”Bekæmp dem, indtil ’fitna’ ikke mere findes. => Denne tekst finde ikke i Koran! Men lad mig bare rette den for dig: (Al Anfál-vers39) 8-39: “Sig til dem, der er vantro, at de, hvis de holder op (med at slås), skal få tilgivelse for, som allerede er sket. Men hvis de vender tilbage til kamp, så er de tidligere eksempel allerede gået forud” =>Denne åbenbaring er givet i forbindelse, med slaget ved Badr, hvor muslimer sejrede, som guds profeti sagde.
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 19:19 -
Nej, det er ikke forkert. Det stammer fra Madsens danske oversættelse. Han rykkede alle vers. Men det vidste du heller ikke. Ethvert korancitat er altid taget ud af sammenhæng. Alternativet er jo gengive hele koranen.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 18:30 -
Hvor i koran står der at integration ikke er tilladt? Jeg har læst Koran rigtigt mange gang og kan meget af Koran uden ad. Det svare til at jeg siger at “Universalgeni” er pædofil, uden at jeg har kendskab til det. (Jeg regner naturligvis ikke med at du er pædofil) Men det er for at vise dig de omkostninger sådanne falsum har. Og samtidig vidner det om en elendig tilgang til emnet. Jeg tror i bund og grund ikke det handler om religionen for alle islam-kritiker, men om kultur-kløften, som nogle gange kan være meget svær at forstå, når man har været isloreret i sin egen koloni-have idyl hele livet.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 18:26 -
Integration i islam er en pligt. “Hvis du bor i et ikke muslimsk land, har du pligt til at følge dette lands love” Dette er en fatwa udstedt af en egyptisk sheikh fra Al Azhar i Kairo, til en ægyptisk mand der stillede spørgsmålet, da han skulle flytte til Tyskland.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 18:33 -
Og lige rosinen i pløseenden: Der findes ikke ét eneste islamisk land i denne verden. Ikke engang Iran, følger en islamisk tilgang i deres land. Jeg kan også kalde mig selv for sort afrikaner, men det behøver jo ikke være sandheden, når jeg nu engang er hvid. Forstå du pointen?
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 18:35 -
Ja, bestemt. Du aner ikke hvem du er, hvad du snakker om eller hvad du laver her. Find nu den terapeut. Det haster.
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 19:05 -
Så slap argumenterne op for dig eller hvad?
Jørgen Olesen
Posted: 23 December 2009 - 19:09 -
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 – 18:21 -
Tror du ikke, du skulle opsøge en terapeut af en eller anden slags? At man er modstander af islam betyder ikke, man man går ind for folkedrab. Du lider jo af vrangforestillinger.
______
Svar:
Jeg skrev heller ikke at du gik ind for folkedrab. Men retorikken og tankegangen, som Hitler praktisere, i det store hele minder om det han prøvede at bygge op. En religiøs udrensning. Hvor ækelt!!!
Universalgeni
Posted: 23 December 2009 - 19:15 -
Udrensning? Nu bekræfter du jo, at du har vrangforestillinger….
JensH
Posted: 23 December 2009 - 19:30 -
@Jørgen Olesen
“ntegration i islam er en pligt. “Hvis du bor i et ikke muslimsk land, har du pligt til at følge dette lands love” Dette er en fatwa udstedt af en egyptisk sheikh fra Al Azhar i Kairo”
Kunne du ikke fortælle det til de herboende muslimer for de har helt åbenlyst ikke hørt eller forstået denne fatwa.
Knud Larsen
Posted: 23 December 2009 - 19:33 -
@ Jørgen Olesen
Tag nu ansvar for de vers. Som Irshad Manji siger så kommer vi/I ikke videre, før muslimer ser de barbariske vers og haditter lige i øjnene, og gør noget for at neutralisere dem.
Den evige “ude af kontekst” holder jo ikke vand. Og sjovt nok generer det ikke de hundreder af “lærde” som har citeret stumper af 5:32 “at dræbe ét menneske er som at dræbe hele menneskeheden” – helt ude af kontekst og endog klippet i stumper og stykker men DET mener “man” er OK (OG man holder sig langt fra at citere det næste vers, netop for at få lidt kontekst, men DER skal man ikke nyde noget)
“Ingen tvang i religionen” har vi hørt til bevidstløshed, – selv om verset netop er helt ude af kontekst, dvs ordene betyder ikke hvad man almindeligvis ville tro, hvis de gjorde var der jo heller ikke enighed om dødstraf for at forlade islam, inden for alle lovskoler.
Find nogle bedre bortforklaringer, – ELLER meget bedre, fjern de fjendtlige vers gør dem ugyldige til evig tid!
PeterK
Posted: 24 December 2009 - 01:08 -
Integration i islam er en pligt. “Hvis du bor i et ikke muslimsk land, har du pligt til at følge dette lands love” Dette er en fatwa udstedt af en egyptisk sheikh fra Al Azhar i Kairo, til en ægyptisk mand der stillede spørgsmålet, da han skulle flytte til Tyskland.
Måske du skulle ringe eller skrive til Erdogan i Tyrkiet, så han ikke engang til står i netop Tyskland og råber op om at han er præsident for de i Tyskland boende tyrkere med tysk statsborgerskab, og ikke Angela Merkel. Han forlangte i samme omgang et tyrkisk universitet i Tyskland. Der er vist ikke meget opfordring integration der?
Men han har vel også misforstået koranen, citeret den ude af kontekst, eller ikke læst den på arabisk, hvilket er de tre mest brugte bortforklaringer.
Thomas Bolding Hansen
Posted: 24 December 2009 - 14:15 -
Jørgen Olesen anklager personerne her for, at aldrig havde læst koranen. Ligeledes trækkes mistanken om had frem op til flere gange.
Hvorfor antager man at de to udsagn er sande? Jeg, for at nævne en, har både læst koranen og en masse andet fra Islams hovedkilder og om Islam. Jeg hader ikke Islam, jeg frygter dens konsekvenser for fremtiden.
Jørgen Olesen er enten selv uvidende om Islam, eller så forsøger han at profitere på andres uvidenhed.
Da det for så mange åbenbart er svært at tolke islamkritik, som andet end uberettiget had. Så er dette en passende lejlighed, til at skitsere kort, hvorfor så mange mennesker i verden har et problem med Islam.
Jørgen Olesen påstår citat:
“Dette vers er vendt til de perioder i profetens liv hvor mange ikke.muslimer, udførte angrebskrig mod profeten og hans folk.”
VI taler altså om de to klassikere i apologetisk vildledning – profeten forsvarede kun sig selv mod andre som angreb ham og det hele er taget ude af kontekst.
Det første er slet ikke tilfældet, Muhammad blev hurtigt så mægtig, at kun Mekkanerne turde forsøge at angribe ham, efter han havde provokeret dem ved at røve en del af deres karavaner og andet godt.
Hvis man vil læse mere om det, blandt andet om hvordan han angreb, fik dræbt eller fordrevet flere jødiske stammer, så kan man læse min minibiografi om muhammad – Men kort sagt Jihad var sjældent selvforsvar, hverken under muhammads tid, eller efter:
http://logisksnit.blogspot.com/2008/10/hvem-var-profeten-muhammad-et-s tudie-i.html
Så tager vi konteksten, dette er delvist sandt om konteksten i sura 4, dog med det i mente, at profetens ord og gerning tjener som eksempel for alle folk til alle tider:
33.21
YUSUFALI: Ye have indeed in the Messenger of Allah a beautiful pattern (of conduct) for any one whose hope is in Allah and the Final Day, and who engages much in the Praise of Allah.
PICKTHAL: Verily in the messenger of Allah ye have a good example for him who looketh unto Allah and the Last Day, and remembereth Allah much.
SHAKIR: Certainly you have in the Messenger of Allah an excellent exemplar for him who hopes in Allah and the latter day and remembers Allah much.
Men det afleder også fra hvad konteksten senere blev.
Tager vi sura 9 i koranen, så er konteksten der, at muhammad HAVDE besejret mekkanerne og havde dermed besejret sine oprindelige fjender. Han havde i den sidste fase sin største hær nogensinde og ingen reelle trusler mod sig, som han overvejede hvilken erobringsretning han skulle tage med – han døde før han kom ud over den arabiske halvø. Men hans efterfølgere fortsatte i hans fodspor og førte siden 1100 års jihad, hvor de kun 100 år efter muhammads død havde taget 2/3 dele af den kristne verden – 1100 år! indtil Islam blev for svag til den slags, hvilket ikke skal forveksles med at islamisterne har mistet hensigten om at fortsætte, læs eventuelt kommentarerne her
På det her område, er der millioner og atter millioner af afhuggede hoveder man skal fortælle at koranen er blevet fortolket ude af kontekst.
Det er den heller ikke. For i Sura 9 er der vers 5, som også kaldes sværdets vers. Det vers fjernede trylleslag vores ret til at have andet valg som vantro, end at konvertere til Islam, eller blive slået ihjel. Det med at vi kunne leve som dhimmis, vantro underordnet muslimsk styre, oven i og betale Jizya, (særskat) kom faktisk først til som senere forordning.
Tager man en af de mest populære Tafsirs til koranen, Ibn Kathirs, det vil sige den mange muslimer læser, før de går ud og binder os blår i øjnene med at islam betyder fred, og snakker om kontekst, (Jeg tvivler dog på at mange muslimer læser meget andet end koranen, og fatwaer fra deres udvalgte Iman – de kan altså selv tro på løgnen oprigtigt ) Så “Sværdets vers”, som lyder følgende:
“(5. So when the Sacred Months have passed, then fight the Mushrikin wherever you find them, and capture them and besiege them, and lie in wait for them in each and every ambush. But if they repent and perform the Salah, and give the Zakah, then leave their way free. Verily, Allah is Oft-Forgiving, Most Merciful.)”
Så skal det også tolkes i “kontekst” og det bliver det også – her Ibn Kathirs fortolkning, altså en af de mest populære tafsirs:
“(I have been commanded to fight the people until they testify that there is no deity worthy of worship except Allah and that Muhammad is the Messenger of Allah, establish the prayer and pay the Zakah.) This honorable Ayah (9:5) was called the Ayah of the Sword, about which Ad-Dahhak bin Muzahim said, “It abrogated every agreement of peace between the Prophet and any idolator, every treaty, and every term.” Al-`Awfi said that Ibn `Abbas commented: “No idolator had any more treaty or promise of safety ever since Surah Bara’ah was revealed. The four months, in addition to, all peace treaties conducted before Bara’ah was revealed and announced had ended by the tenth of the month of Rabi` Al-Akhir.”
Altså kort sagt, her bliver det fastslået, at muhammad var kommanderet til at føre krig mod alle vantro, indtil de bliver muslimer og verset annullerer alle tidligere vers omkring forholdet til vantro, det annullerer ALLE fredstraktater som der var.
Siden har man kun regnet med midlertidige våbenhviler, hvilket er en del af forklaringen på – hvorfor foreksempel Hamas kun vil indgå en sådan.
Tager vi en af Islamisternes favorit kommentatorer, nemlig Mawdudi fra hans tafsir. Så fortæller han rent ud om sura 9s, eller niende kapitel i koranen, overordnede “KONTEKST”:
“If we keep in view the preceding background, we can easily find out the problems that were confronting the Community at that time. They were:
1.
to make the whole of Arabia a perfect Dar-ul-Islam,
2.
to extend the influence of Islam to the adjoining countries,
3.
to crush the mischiefs of the hypocrites, and
4.
to prepare the Muslims for Jihad against the non- Muslim world.”
…
#
“In order to enable the Muslims to extend the influence of Islam outside Arabia, they were enjoined to crush with sword the non- Muslim powers and to force them to accept the sovereignty of the Islamic State. As the great Roman and Iranian Empires were the biggest hindrances in the way, a conflict with them was inevitable. The object of Jihad was not to coerce them to accept Islam they were free to accept or not to accept it-but to prevent them from thrusting forcibly their deviations upon others and the coming generations. The Muslims were enjoined to tolerate their misguidance only to the extent that they might have the freedom to remain misguided, if they chose to be so, provided that they paid Jizyah (v. 29) as a sign of their subjugation to the Islamic State.”
…
“In order to prepare the Muslims for Jihad against the whole non-Muslim world, it was necessary to cure them even of that slight weakness of faith from which they were still suffering. For there could be no greater internal danger to the Islamic Community than the weakness of faith, especially where it was going to engage itself single-handed in a’ conflict with the whole non-Muslim world. That is why those people who had lagged behind in the Campaign to Tabuk or had shown the least negligence were severely taken to task, and were considered as hypocrites if they had no plausible excuse for not fulfilling that obligation. Moreover, a clear declaration was made that in future the sole criterion of a Muslim’s faith shall be the exertions he makes for the uplift of the Word of Allah and the role he plays in the conflict between Islam and kufr. Therefore, if anyone will show any hesitation in sacrificing his life, money, time and energies, his faith shall not be regarded as genuine. (vv. 81-96).
…
“In this portion the Muslims have been urged to fight in the Way of Allah with the mushrik Arabs, the Jews and the Christians, who were duly warned of the consequences of their mischievous and inimical behavior. 13 – 37 (vers numre altså 9,13-9,37)
In this discourse, the Muslims have been told clearly and explicitly that they will inherit the rewards promised by Allah only if they take active part in the conflict with kufr, for that is the criterion which distinguishes true Muslims from hypocrites. Therefore true Muslims should take active part in Jihad, without minding dangers, obstacles, difficulties, temptations and the like. 38 – 72″
Altså det er hverken had, eller fobi. Islam har begået Jihad og dræbt vantro, som var de værdiløst kvæg i århundreder og gør det den dag i dag, på TRODS af at den militære styrke reelt mangler, hvilket jeg i hvert fald finder ubetryggende, eftersom magtbalancen sagtens kunne tilte tilbage i deres favør på langt sigt, givet at de føder mange børn. Det gør vi ikke.
Lande som Pakistan, Afghanistan, Israel/Palæstina er lande hvor magtbalancen afprøves dagligt og hvor nye strategier udvikles, hvor det afprøves med hvor stor succes, en lille flok “muhajedins” kan kæmpe mod verdens største militærmagt, eller Israel.
Jørgen Olesen bør ikke have lov til at spille på uvidenheden, eller slippe afsted med den og alle bør selv studere Islam, for det er en faktor som bliver stærkere i verden i fremtiden.
Jeg ved godt, at de fleste muslimer ikke ønsker krig og jihad, men de er omvendt bange for at tage et opgør med Islamisterne og hvis man nærlæser Mawdudis konklusion på sura 9, som deles af islamisterne, så vil de også få slynget begrebet “hyklere” tilbage i hovedet, når de forsøger at forklare islamisterne at de hellere vil leve og lade leve og ikke ønsker krig.
De har kort sagt ikke sura 9 bag sig, eller haditherne om Jihad og dens betydning og vigtighed, om martyriets fordele og overhøjhed.
Det er absurd at tale om kontekst i denne her sammenhæng, dette er en diskussion man må tage med islamisterne, for det er dem som ønsker fortsat Jihad og set i forhold til koranen og traditionen, ikke uden grundlag der i.
Hvis Islamister ikke dræbte titusinder af mennesker årligt, ledte til konflikt og konfrontation i utallige lande, drømte om islams verdensherredømme og udøvede Jihad, mishandlede kvinder og dræbte vantro som var de værdiløse væsener.
Så ville vi kort sagt ikke sidde her og skrive på en blog, i hvert fald ikke om religion, eller Islam.
Hvis Islam virkelig var religion som alle andre, ville den blive behandlet som de andre religioner, delvis værdsat, delvist betragtet som overtro, delvis ignoreret, delvis læst nysgerrigt om.
Jeg har læst hovedværker fra alle religioner i verden, men islam er en kategori for sig – den blander politisk totalitarisme, militant stræben efterherredømme med almindelige religiøse elementer som bøn, leveregler, osv.
Jeg har intet mod at mennesker tror på og beder til gud, holder sig regler for levevis. Det er ikke så simpelt, som at vi nærer et ubevidst ønske om at finde et eller andet at hade.
Men Islam er en trussel i kraft af sit manglende konsekvente opgør med Jihad, og den universielle stræben efter Islams dominans. Det opgør bliver svært at foretage, da begge disse elementer kommer fra profetens mund og gerning og han ofte udtalte meget eksplicit vigitgheden af at ofre sig for Allahs sag, som martyr i militant Jihad, såvel som at hele verdenen tilhører Allah og hans profet.
Enkelte eksempler fra Hadithsamlingerne:
“Volume 5, Book 59, Number 436: Bukhari
Narrated Sulaiman bin Surd:
When the clans were driven away, I heard the Prophet saying, “From now onwards we will go to attack them (i.e. the infidels) and they will not come to attack us, but we will go to them.”
Bukhari Volume 4, Book 52, Number 42:
Narrated Ibn ‘Abbas:
Allah’s Apostle said, “There is no Hijra (i.e. migration) (from Mecca to Medina) after the Conquest (of Mecca), but Jihad and good intention remain; and if you are called (by the Muslim ruler) for fighting, go forth immediately.
Bukhari Volume 4, Book 52, Number 53:
Narrated Anas bin Malik:
The Prophet said, “Nobody who dies and finds good from Allah (in the Hereafter) would wish to come back to this world even if he were given the whole world and whatever is in it, except the martyr who, on seeing the superiority of martyrdom, would like to come back to the world and get killed again (in Allah’s Cause).”
Bukhari Volume 2, Book 26, Number 594:
Narrated Abu Huraira:
The Prophet was asked, “Which is the best deed?” He said, “To believe in Allah and His Apostle.” He was then asked, “Which is the next (in goodness)?” He said, “To participate in Jihad in Allah’s Cause.” He was then asked, “Which is the next?” He said, “To perform Hajj-Mabrur.
Jeg kunne blive ved, men læs selv videre, relevante links findes i min minibiografi om Muhammad.
Eftersom vi anklages for at ikke have sat os ordentlig ind i Islam og nære uberettiget had, var det måske på sin plads, at sætte sig ordentligt ind i baggrunden for at vi er noget betænksomme ved Islam og ikke nære et uberettiget had, eller foragt, eller en mistanke mod os!
LFPC
Posted: 24 December 2009 - 15:24 -
Man bemærker nogle lidt tankevækkende skrivefejl i Jørgen Olesens indlæg:
“Hvor i koran står der at integration ikke er tilladt? Jeg har læst Koran rigtigt mange gang og kan meget af Koran uden ad”.
Jeg hører – ikke overraskende – ikke til dem der monomant insisterer på at folk skal skrive under eget navn – men den citerede sætning får mig godt nok til at spekulere på om Olesen er den han hævder han er. Ikke hvad angår navnet, men hvad angår hans baggrund og motiver.
Man kan næsten høre accenten, ikke?
Thomas Bolding Hansen
Posted: 24 December 2009 - 16:39 -
Mit gæt ville være en konvertit, som måske holder fast i at stave det på den måde, fordi bogen er den eneste ene.
Men, dit gæt er nok det bedste
PeterK
Posted: 25 December 2009 - 16:41 -
Uden nu at ryge helt ud i motivanalyse og den slags føj, så er en konvertit et godt bud. Konvertitter, om det så er til islam eller til ikke-rygere, er det værste, for de har set lyset, ofret sig, og er mere umulige at diskutere med end en kommunist skolet i retorik på Lumumba universitetet i Moskva.
mb
Posted: 25 December 2009 - 16:01 -
Man kan slet ikke læse koranen hvis ikke man læser den hele hver gang (for så bliver det ude af kontekst), ikke læser den på arabisk (det kan de fleste forresten muslimer ikke, selv ikke de arabisk talende) , er muslim, har en imam parat til at bortforklare de mest pinlige passager.
Et kort hop tilbage til tråden:
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2009/08/03/015225.htm
http://kpn.dk/boger/article1567315.ece
Latifa Guerdali
Posted: 26 December 2009 - 13:06 -
Jeg vil lige tilslutte mig de gode folk, der siger: Det er essentielt at læse passager af koranen i en helhed. Lidt ligesom den hermeneutiske cirkel.
Koranen kan fortolkes forskelligt, og ønsker man som Lars Hedegaard at læse koranen ude af kontekst bliver fortolkningen meningsløs, usammenhængende og unuanceret.
Nedenstående kan ligeledes fortolkes snævert og unuanceret:
5 Mosebog 22,23
Når en jomfru er forlovet med en mand, og en anden mand træffer hende inde i byen og har samleje med hende,
5 Mosebog 22,24
skal I bringe dem begge ud til byporten og stene dem til døde; pigen, fordi hun ikke råbte om hjælp derinde i byen, og manden, fordi han voldtog en anden mands kvinde. Du skal udrydde det onde af din midte.
5 Mosebog 22,28
Når en mand træffer en jomfru, der ikke er forlovet, og han griber fat i hende og har samleje med hende, og de bliver grebet,
5 Mosebog 22,29
skal den mand, der havde samleje med pigen, betale hendes far halvtreds sekel sølv, og hun skal være hans kone, fordi han voldtog hende. Han må ikke sende hende bort, så længe han lever.
Biblen tolkes også på følgende måde:
Det kvindesyn, vi ser i Bibelen, svarer ret nøje til det, der blev praktiseret under Taliban-styret i Afghanistan. Bibelen er skrevet af frie mænd og for frie mænd, så ifølge Bibelen er alle andre — kvinder, børn og trælle — ejendom og har stort set ingen rettigheder.
Det ser vi allerede i De Ti Bud i Martin Luthers Katekismus, hvor konen er et stykke ejendom, der er mindre værd end huset: Det ser vi allerede i De Ti Bud i Martin Luthers Katekismus, hvor konen er et stykke ejendom, der er mindre værd end huset:
Det niende bud: Du må ikke begære din næstes hus.
Det tiende bud: Du må ikke begære din næstes hustru, hans træl eller trælkvinde, hans okse eller æsel eller noget som helst af din næstes ejendom. (Luthers Katekismus)
Jeg forsøger blot at vise at der er mange fortolkningsmuligheder.
Peace in the middle-east.
Glædelig jul.
LFPC
Posted: 27 December 2009 - 01:36 -
Ja, PeterK har sådan set sagt det der skal siges her. Latifa, en debattør der bruger denne slags ualmindeligt dårlige og fortærskede debattricks gør sig ikke fortjent til respekt. Man har ikke tænkt en ærlig tanke selv, men plaprer bare bevidstløst andres floskler efter – og værst af alt, man opfatter modtagerne som meget, meget enfoldige.
Latifa: Moralsk ækvivalens er so yesterday. Prøv at komme videre.
Prøv at 1) komme med eksempler på at Hedegaard har tolket “ude af kontekst” (et lige så fortærsket begreb. 2) Gør helt klart at Hedegaard selv står for denne angiveligt dårlige fortolkning, og ikke bare refererer til hvad der er gængs islamisk tolkning.
At rette kritikken mod dem der bare gengiver hvad muslimske lærde siger – at gå efter budbringeren – er også so yesterday, men desværre er det stadig forfærdeligt relevant – Geert Wilders skal således for retten d. 10. januar for netop dette – at viderebringe andres tolkninger.
Om igen, Latifa.
Peter Buch
Posted: 26 December 2009 - 14:55 -
Nutiden.
Større undersøgelser ville kunne vise hvormange der aktuelt ønsker Sharia, Moseloven, Luthers Katekismus, verdslige love eller andet som selve samfundets lovgrundlag.
Umiddelbart tror jeg få, hermed tænkt under 1% kristne, selv blot blandt nominelt kristne, i vore dage ønsker andet end verdslige loves primat.
Findes der overhovedet undersøgelser foretaget i større målestok over repræsentative individer for hele samfundet og herunder særgruppers svar på spørgsmål om ønsker og idealer, mål for individer og samfund, med en avanceret opsætning, hvori også muligheden for flere samtidige svarmuligheder er tilstede, udført i vestlige lande herunder Danmark?
li
Posted: 26 December 2009 - 16:27 -
Det da meget muligt! at koranen læses ude af kontekst, den har vi hørt før.Men det ændre jo ikke på, at man fx i Iran læser den meget bogstaveligt og hænger, stener, pisker mennesker for utroskab, homofili osv
Det lader åbenbart til, at lande med muslimsk flertal altid ender med at læse koranen, som vi kritikere også gør, så hvorfor nogle muslimer prøver at gøre koranen og iSLAM menneskelig, hvad den absolut ikke er, det har altid undret mig. Er det taqyya der anvendes, eller er disse muslimer selv ofre for imamers vildledning.
Ved muslimerne ikke, at de mest modbydelige barbariske vers erstatter de noget mere moderate, efterhånden som muhammed blev mere og mere gak i låget efterhånden som hans krigeriske fremfærd vandt frem, så de ældste vers overtrumfer de første, hvor tonen jo var lidt anderledes, da muhammed var i mindretal og ikke havde erobret med magt.
Det nye testamente og det gamle kan ikke blandes sammen. Jødernes tro er heller ikke den samme som den vores folkekirke bygger på. Lige så lidt som biblen og koranen kan sammenlignes.
Det letteste og mest fornuftige er at blive Ateist. Overtro er ikke sund for fornuften og den frie tanke.
Peter Buch
Posted: 31 December 2009 - 14:45 -
li
Der kan, efter min ringe opfattelse, af bedre end undertegnede glimrende og længere end her argumenteres for, at en opfattelse hvori det ikke umiddelbart forklarlige er sat i system er ganske fornuftigt.
Men det står dig selvklart frit for at betegne noget sådan som givende overtro valør. Jeg vil hævde du i et sådan tilfælde bruger forkerte betegnelser om fænomenet evangelisk luthersk kristendom, men jeg vil ikke lade det blive for langt, så det forbliver her en påstand, jeg ikke her udbygger meget.
Da den evangelisk lutherske kristendom drejer sig om noget der for visse foregår i en anden dimension, er det på en vis måde af ringe betydning hvilke betegnelser det uforklarlige gives.
Det individ- og samfundspåvirkende spiller nok en langt større rolle for de der hævder systemers indflydelse på jordiske foreteelser er gavnlig og mål i sig selv. At opfyldelse og overholdelse af en gang etablerede systemkrav udfra et religiøst syn er meningen og gerningen for mennesket til alle tider.
Somme- ganske kort og meget generelt- har behov for rammer der slutter med forklarligheder, andre formår at inkludere noget uforklarligt i deres livssyn.
PeterK
Posted: 27 December 2009 - 01:04 -
Kære Lafita,
Det du laver her, hedder moralsk ækvivalens – at fremstille det som om begge parter er lige slemme, og det er et lige så klamt debattrick som stråmænd. Det er set før til hudløshed, og viser at du intet kender til kristendom. Hele Jesu lære et et stort opgør med den hævnende gud i det gamle testamente, og som Muhammed overtog. Læs lidt om det, sæt dig ind i det, ligesom der er en hel del her, der har sat sig grundigt ind i islam, og ikke vælger den fra fordi de hader muslimer, men fordi de synes islam og koranen er en voldsfikseret dødskult.
Kan du nævne mig bare et eneste land i verden, hvor lovgivningen er det gamle testamente, og dine henvisninger derfor har nogen betydning? Kan du nævne mig bare et land, hvor lovgivningen er Koranen, og hvor henvisningerne til alle koranens vers der handler om stening og anden vold mod kvinder, er gældende lov? Ellers kan jeg hjælpe dig. Voldtagne kvinder stenes på grund af utroskab, kan det blive mere sygt?
Hvor slæber man utro kvinder “uden for byporten”, eller hen på torvet, graver dem halvt ned i jorden og smider sten på dem? Ifølge de detaljerede forskrifter der findes, må stenene ikke være så store at kvinderne dør for hurtigt, men heller ikke så små at de ikke forvolder nogen skade. Sker det i kristne samfund eller i muslimske? Jeg kan komme med utallige eksempler på at det sker i islamiske samfund, kender du nogen i kristne samfund?.
Inden du bliver for kreativ, så slog man efter den forrige besættelse ikke de piger ihjel, hvis eneste fejl var at de havde forelsket sig i en tysk soldat. Man klippede håret af dem, og det var meget forkert. Du kan heller ikke sammenligne med mord begået i affekt efter utroskab, for her er straffen 16 år bag tremmer.
PeterK
Posted: 27 December 2009 - 01:06 -
Undskyld, jeg har byttet rundt på bogstaverne i dit navn, det skal være Latifa.
Wamid Hassan
Posted: 28 December 2009 - 22:08 -
Er dette ikke en gentagelse af Huntington ? – med en racistisk og nationalistisk tone…
Lars Hedegaard, og hele denne problematik, er ikke andet end en gentagelse af af det forrige århundreds antropologiske og sociologiske problemer ! – spild af tid Lars Hedegaard – tænk ud over boksen, hvis du vil tages seriøst !!
LFPC
Posted: 29 December 2009 - 02:30 -
Og hvilken “race” taler vi monstro om, Wamid? Abdul Wahid Pedersens “race”? Bettina Meisners “race”? Abdullah Andersens “race”? Adam Gadahns “race”?
I forbindelse med denne tråd har vi fået kommentarer fra rigtig mange læsere der ikke har kendt os før. Mange har fremsat uargumenterede påstande, nogle grove beskyldninger mod Hedegaard eller os selv. Jeg har adskillige gange bedt om uddybende forklaring, dokumentation eller argumentation. Næsten alle er forlængst stukket af – ingen vil eller evner åbenbart stå ved deres påstande. Gør mig derfor en tjeneste – uddyb dine luftige påstande her, og 1) fortæl helt konkret hvilke påstande af Hedegaard der er faktuelt ukorrekte, og 2) fortæl mig lige hvilken “race” islam er.
steen
Posted: 29 December 2009 - 03:48 -
Der er masser af kilder til emnet, selvom der er gode grunde ikke er noget komplet overblik.
Forsker: Red Barnet censurerede min rapport
.
Ouis har siden forladt islam.
NERO
Posted: 30 December 2009 - 16:48 -
Jeg vil da godt melde mig på banen som ”strejfer”. Det er godt nok mit indtryk at I, dvs. bloggens faste deltagere, ikke bryder jer meget om at blive sagt imod. I hvert fald synes jeg ikke at strejferne behandles helt fair i forhold til medlemmerne af menigheden. F.eks. mener jeg at Asger Trier har betydeligt mindre kontakt med virkeligheden – også hvad angår egen betydning, end f.eks. Lars Pilegaard har.
Nå, men til sagen:
Mens jeg så interviewet med Lars Hedegaard her på bloggen fik jeg en déjà vue oplevelse og jeg måtte bagefter en tur hen i reolen efter et ungdomsværk af et senere meget betydende statsoverhoved.
Jeg huskede ikke forkert: Der var en slående lighed, hvilket nogle få citater vil vise:
Om udseendet: ”Der kom en tid da jeg ikke længere, som i de første dage vandrede blind gennem denne mægtige by (Wien), men med åbne øjne foruden bygningerne også betragtede menneskene.
Da jeg således engang strejfede gennem den indre by stødte jeg pludselig på en mærkelig fremtoning i en lang kaftan og med sorte lokker. Er det også en jøde? var min første tanke.
Jeg iagttog stjålent og forsigtigt manden, men jo længere jeg stirrede ind i dette fremmede ansigt og forskende undersøgte træk for træk, des mere ændredes spørgsmålet i min hjerne til en anden form: Er det også en tysker?
Om ideologien: ”En stor bevægelse blandt dem – temmelig omfangsrig i Wien – trådte på det skarpeste i skranken for hævdelsen af jødedommens nationale karakter: Zionismen.” (som i Hitlers optik var lig med verdensherredømmet, jf. falskneriet Zions vises protokoller).
”Ganske vist så det ud som om kun en del af jøderne billigede denne opfattelse, mens det store flertal fordømte den. Men når man så nærmere til, forsvandt dette ydre skin i en ækel dunst af udflugter, dikteret af de rene hensigtsmæssighedsårsager, for ikke at sige løgne.”
Om moralen: ”Dette med renheden var overhovedet et punkt for sig. At folket ikke var vandtilbedere kunne man se af deres ydre, desværre tit med lukkede øjne. () Men direkte frastødt blev man når man foruden den legemlige urenhed pludselig opdagede det udvalgte folks moralske smudspletter.”
Om pressen og kulturen: ”Jeg så nu denne presse liberale sindelag i et andet lys; dens fornemme tone i besvarelsen af angreb, såvel som den måde disse undertiden blev tiet ihjel på, afslørede sig nu for mig som et ligeså klogt, som nederdrægtigt trick. Deres afklarede teaterkritikker gjaldt altid den jødiske forfatter og aldrig ramte deres fordømmelse andre end tyskere.”
Citaterne kan finde på siderne 45 – 55 i Hitlers Min Kamp (dansk udgave 1966) og handler om Hitlers ”politiske” argumenter for antisemitismen fra hans første tid i Wien. Argumentationen minder ikke så lidt om Hedegaards. Man kan undre sig over at Hedegaard går så vidt som til at hævde at muslimerne er snavsede (under omtalen af det årlige møde i Mekka) Der smører han nok lidt for tykt på.
Gør det så Hedegaard til nazist og racist? Nej naturligvis ikke. Men ligheden med Hitlers demagogi er da om ikke andet tankevækkende.
steen
Posted: 30 December 2009 - 18:13 -
@ Nero: Du skulle da helst være velkommen, når du henvender dig på en ordentlig måde. Mht Hedegaard interviewet, så har jeg ikke selv ytret noget, da jeg er nødt til at høre det igen. Jeg gik i influenza umiddelbart efter det var lavet, så dine sammenligninger med Mein Kampf, vil jeg nødig kommentere udover at Hitler jo hele tiden siger “jøden”, hvor Hedegaard adskillige gange har sagt, at muslimer jo ikke kan gøre for den fødes ind i islam. Og så var det jo i år, der stod muslimer og heilede på Rådhuspladsen for rulllende tv kameras – selvom DR gjorde hvad de kunne for at beskytte dem mod sig selv. Nazikortet er flerægget.
Krause Kjær og Birk Olesen nøjedes med at forværnge Hedegaards udtalelser – ikke mindst Bryssel-talen -, men jeg skal ellers love for at mere folkelige stemmer skraber bunden: Hedegaard-kritik med meget højt til loftet
Det er forresten den samme udgave af bogen jeg har, og jeg er da glad for at læsningen af den er overstået for mange, mange år siden. mvh S
LFPC
Posted: 30 December 2009 - 18:59 -
Jeg vil gerne sekundere Steen og sige at det ikke er dissens som sådan der bliver set ned på her, men snarere at dem du betegner som “strejfere” har nogle bestemte træk der er gennemgående: De kommer og lægger en kommentar fyldt med grove beskyldninger og uargumenterede påstande, og så godt som aldrig besvarer de anmodninger om uddybninger – de er pist væk. Jeg kender efterhånden lusene på travet, og jeg skal gerne indrømme at jeg har en kort lunte her. Kig på kommentarerne fra de sidste par uger, især i denne tråd. Prøv at bemærke hvor mange der er lusket af uden at argumentere.
Det var svjh en Knud Larsen der efter at have ønsket os god jul angreb vores “menneskesyn”, og i øvrigt mente at vi ikke var et hak bedre end selvmordsterrorister, æresmordere eller halshuggende kidnappere. Og så var han ellers væk. Vi ville ellers gerne have hørt mere om vores menneskesyn.
Men lidt konkret kritik af dit indlæg skal jeg gerne komme med.
“F.eks. mener jeg at Asger Trier har betydeligt mindre kontakt med virkeligheden – også hvad angår egen betydning, end f.eks. Lars Pilegaard har”.
Aha. Du præsenterer en “mening”. Og det var så det? Jeg ville da gerne høre nogle begrundelser derfor. Jeg ville også gerne vide om du er bekendt med denne skolelærerbloggers konsistent perfide debatsabotage rundt om på nettet? Hans manipulation og hans særlige kendetegn med at dreje opmærksomhed på ugerninger begået af de ædle vilde over på budbringeren?
Herefter kommer du med et alenlangt citat fra Mein Kampf, hvorefter du pænt tilføjer at dette ikke gør Hedegaard til nazist. Nej, det gør det ikke, og det gør heller ikke Hedegaard til en mand med en totalitær ideologi forklædt som religion i ryggen, ej heller til en mand med et bagland af voldsparate gadesoldater med letantændelige temperamenter. Hedegaards bøger sælger vist ikke i stort tal i den arabiske verden, i modsætning til Mein Kampf. Hedegaard har heller ikke udtalt sig positivt om islams kampvilje, i modsætning til A. Hitler. Hedegaards ikke-eksisterende tropper har heller ikke allieret sig med jødehadende tropper under den egyptiske stormuftis kommando, i modsætning til samme Hitlers tropper.
Behøver jeg fortsætte? Som jeg læser din kommentar er den altså bygget op om nogle luftige, men uunderbyggede påstande og sympatier, og et halvhjertet forsøg på at trække nazikortet, som du så skynder dig at bakke ud af. Hvor meget substans bliver der så tilbage?
PeterK
Posted: 2 January 2010 - 15:05 -
Nero, det kedelige er jo bare at hvor Hitler tillagde jøderne skylden for alverdens ting som et simpelt blik på samtiden kunne se ikke var sandt, så vil et ganske kort blik på samtiden vise at Hedegaard har ret, uagtet at han udtrykte sig kluntet.
Frafaldne muslimske kvinder beskriver faktisk et voldshelvede baseret på “ret” fra hellige skrifter, de danske krisecentre er overvejende beboet af muslimske kvinder der har fået nok, 60% af eleverne i anden klasse i Rådmandsgades skole har været udsat for eller beretter om vold i hjemmet, kvinder stenes de facto i islamiske lande fordi det som ofre for voldtægt har været utro.
Der er rigeligt at tage fat på, og så diskuterer man betydningen af ordet “de”, og forsøger at sidestille Hedegard og Hitler.
NERO
Posted: 31 December 2009 - 11:51 -
Kan vi ikke aftale at citere hinanden korrekt og forholde os til det, i stedet for at tillægge hinanden holdninger der ikke er givet udtryk for?
Det var egentlig ikke mit ærinde at forsvare Lars Pilegård og jeg har ikke tjekket hans meritter på nettet. Jeg synes blot at hans ønske om en eller anden form for dokumentation for Triers opsigtsvækkende påstande er ganske fornuftigt. Hvad Trier angår, forholder jeg mig til hans kommentarer her på tråden og til de seneste skriv på hans hjemmeside. Det synes jeg er begrundelse nok for mit synspunkt – som man naturligvis kan være uenig i.
Jeg har vist ikke hævdet at Hedegaard er totalitær, at han har en Leibstandarte bag sig, eller at denne ikke-eksisterende kommando skulle have allieret sig med ægypterne mod jøderne (Der hoppede kæden vist af eller hvad?)
Jeg påpeger blot at der er en for mig ubehagelig lighed i den måde Hedegaard og Hitler argumenterer på, og i øvrigt også i argumenternes validitet.
Nogle få eksempler fra interviewet. Om muslimer og islam: Påklædningen bruges til bevidst adskillelse. De invaderer vores kultur. De voldtager deres piger og de har ret til at voldtage alle kvinder der går alene. Om mødet i Mekka: Kvinder blev voldtaget, ingen vaskede sig, folks ting blev stjålet, der var vold. Om pressen mv.: Det er ikke socialt acceptabelt at mene at islam er et problem. Pressen lyver. Osv. osv.) Det er vel ikke forkert at sige at der er tale om påstande og rygter, som ligger en del under det niveau man har lov at forvente af en historiker. Specielt i en så alvorlig sag.
Det afsnit fra Min Kamp som jeg citerer i uddrag, handler som nævnt om Hitlers ”politiske” argumenter for antisemitisme. Her anvendes ordet ”jøde” om konfessionen og den angivelige politiske målsætning, hvilket Steen sikkert vil kunne bekræfte. Præcis som Hedegaard efter min opfattelse anvender ordet ”muslim”.
Hvis jeg havde ønsket at ”trække nazikortet”, som du så smukt skriver, havde jeg citeret fra kapitlet ”Folk og race”. Det undlod jeg naturligvis, da jeg som ligeledes nævnt, ikke tillægger Hedegaard hverken racistiske eller nazistiske motiver
Til Steen: Det er såmænd også rigtigt mange år siden jeg læste Min Kamp, men jeg har ikke glemt den.
LFPC
Posted: 31 December 2009 - 12:39 -
“Jeg har vist ikke hævdet at Hedegaard er totalitær, at han har en Leibstandarte bag sig, eller at denne ikke-eksisterende kommando skulle have allieret sig med ægypterne mod jøderne (Der hoppede kæden vist af eller hvad?)”
Du fangede ikke min pointe. Pointen var at hvis man endelig skulle trække nazikortet – hvilket var hvad du gjorde – var det langt mere relevant i forhold til den gruppe som den aldeles fredelige debattør Hedegaard beskæftiger sig med.
I forhold til dette interview er det absolut nødvendigt at adskille form og indhold. Formen – og Hedegaard generaliserer vitterligt her – kan man sagtens diskutere. Hvad indholdet angår er det nødvendigt at gå til f. eks. hans uddybende artikel på Sappho – som jeg antager du har læst? De generaliserende udsagn har baggrund i forhold der er opmærksomhed på fra mange sider, f. eks. frafaldne muslimer.
Her må jeg så spørge: Er du bekendt med at frafaldne muslimer som Ayaan Hirsi Ali og Wafa Sultan siger ting der er fuldstændigt på linje med Hedegaard? Ville du trække nazikortet i forhold til dem, eller er dette en automatreaktion der ligger i tiden når den ubekvemme information stammer fra ‘gamle hvide mænd’?
1) Du trak nazikortet, og 2) Hedegaard er en aldeles fredelig debattør.
Paralleliseringen mellem Mein Kampfs sidestilling mellem jøder og politisk målsætning, og Hedegaards sidestilling af islam og politisk målsætning er valid i ét og kun ét tilfælde:
At du kan argumentere for at Hedegaards argumenter er lige så uvederhæftige som Hitlers. Har du taget højde for det faktuelle? Kan du argumentere for en dogmatisk adskillelse af politik og religion i islam? Kan du nævne fremtrædende muslimske lærde der anser islam for et personligt religiøst anliggende? Kan du nævne bare én af de fire store retsskoler i sunni-islam der ikke har verdensherredømmet som mål, og dermed de vantros bekæmpelse, undertrykkelse eller konversion?
Hele dit indlæg står og falder med at du kan levere varen hvad angår det faktuelle. Kan du det?
NERO
Posted: 1 January 2010 - 16:09 -
Det er ikke mig der skal levere noget faktuelt vedr. de spørgsmål du rejser. Det er Hedegaard der er eksperten og han påstår på den baggrund at det forholder sig modsat. Det må han naturligvis dokumentere eller i hvert fald sandsynliggøre. Det gør han ikke.
Liva
Posted: 1 January 2010 - 16:56 -
Jeg er ved at læse skønne essays af samfundsrevser og læge Tage Foss og i et essay, der hedder Guillotinen – en simpel mekanisme (2007), skriver han bl.a.:
“Det lovlige accepteres. Sjældnere spørges om, hvad loven indebærer og hvem, der har skrevet en. Hvad der skete i Tyskland fra 1933 til 45 forstod verden jo var ifølge tysk lov. Det var interne tyske anliggende – at se bort fra, indtil den dag de angik én selv.”
Essayet er udgivet i en samling der hedder Stemme i ørkenen, som udkom i 2008
Det der er vigtigt, er, at bl.a. Hedegaard – og Trykkefrihedsselskabet som sådan – kritiserer religiøse love og kulturelle love og religiøs adfærd, som mange andre ikke vil røre ved, for det betragtes som såkaldte interne anliggender. Præcis som med religiøse tekster som ingen tør eller vil kritisere i dag. Hedegaards religions- og kulturkritik er nødvendig. Han – og selskabet – spørger heldigvis om hvad religiøse love indebærer og hvem der har skrevet dem. Han – og selskabet – debatterer det alt for mange ikke vil og tør og må. F.eks. islamiske love. Og islamisk kultur. Islam er her nu og derfor er det ikke blot et internt anliggende – mere. Det angår os alle nu. Det har Hedegaard og Trykkefrihedsselskabet godt fat i. Tak for det.
Liva
Posted: 1 January 2010 - 16:57 -
Den var til LFPC
Anonymous
Posted: 31 December 2009 - 13:52 -
Jyllands-Postens mangeårige enfant terrible, journalisten Per Nyholm, bedriver hver uge en klumme, som næsten altid syder af had til os åndsamøber, der ikke kan se det vidunderlige ved den muslimske indvandring – han kalder os blandt andet for “klaphatte”.
Dagens klumme findes i 1. del på side 18 og kan læses som et supplement til nogle af Lars Hedegaards mest kritiserede synspunkter om opløsende tendenser i europæiske samfund. Dette er naturligvis ikke tilsigtet, for Hedegaard er sikkert bunden af bunden for åndsfyrsten Per Nyholm med de rigtige meninger.
Vi kan derfor stensikkert gå ud fra, at det Nyholms side ikke er tilsigtet, at hans klumme passer som fod i hose med Hedegaards profetier.
Klummen har overskriften “Den stærke mand” og kræver desværre login. Den kulminerer med nytårshilsener og profetier om, at især Østrig men også Tyskland, er parat til en ny stærk mand, der kan holde “raseriet” stangen og beskytte middelklassen.
“For nylig talte jeg med sociologen Berthold Vogel i Hamborg, som forstiller sig et oprør i middelklassen, såfremt en stadigt ringere stillet underklasse skulle begynde at hugge ind på de bedre aflagtes materielle værdier. Vi ser det allerede: meterhøje mure omkring velhaverhusene, private vagtværn og videokameraer på hvert andet gadehjørne. Samfundssindet er på retur. Aktieejerne studerer kurserne fra minut til minut, rede til at springe af krogen, hvis de ellers kan. Tilliden ligger i bund.
Den kapitalisme, som fundamenetalisterne prædikede, viste sig at være en kasino-kapitalisme. Nu gælder det om at redde, hvad reddes kan. Det kræver en stærk stat – masser af politi, masser af sikkerhed. Kan man mobilisere 50.000 mennesker i København, fordi isbjørnene og et temmelig abstrakt klima er ved at få hedeslag, så er det småting mod, hvad krisens generalstab vil sende på gaden den dag, vi har en kvart million subsistensløse. (…)
Her i Østrig, hvor regeringen består af socialdemokrater og konservative, viser en meningsmåling, at 20 pct. af de adspurgte sagtens kan forestille sig “en stærk fører, der ikke behøver at tænke på parlamentet eller på valg”. En vurdering lyder, at skulle hundredtusinder af mennesker miste deres arbejde, deres sparepenge og deres pension, vil reaktionen være i fremadskridende tempi: chok, fornægtelse, angst, depressioner, raseri.”
Per Nyholm skriver denne gang ikke et ord om indvandringen og det pres, den lægger på økonomien, fordi vi belastes med millioner af mennesker, som hverken vil assimileres eller har en brugbar arbejdskraft at byde på. Hans skurk er “kapitalismen.
Godt nytår!
Mette
Posted: 31 December 2009 - 13:53 -
Jyllands-Postens mangeårige enfant terrible, journalisten Per Nyholm, bedriver hver uge en klumme, som næsten altid syder af had til os åndsamøber, der ikke kan se det vidunderlige ved den muslimske indvandring – han kalder os blandt andet for “klaphatte”.
Dagens klumme findes i 1. del på side 18 og kan læses som et supplement til nogle af Lars Hedegaards mest kritiserede synspunkter om opløsende tendenser i europæiske samfund. Dette er naturligvis ikke tilsigtet, for Hedegaard er sikkert bunden af bunden for åndsfyrsten Per Nyholm med de rigtige meninger.
Vi kan derfor stensikkert gå ud fra, at det Nyholms side ikke er tilsigtet, at hans klumme passer som fod i hose med Hedegaards profetier.
Klummen har overskriften “Den stærke mand” og kræver desværre login. Den kulminerer med nytårshilsener og profetier om, at især Østrig men også Tyskland, er parat til en ny stærk mand, der kan holde “raseriet” stangen og beskytte middelklassen.
“For nylig talte jeg med sociologen Berthold Vogel i Hamborg, som forstiller sig et oprør i middelklassen, såfremt en stadigt ringere stillet underklasse skulle begynde at hugge ind på de bedre aflagtes materielle værdier. Vi ser det allerede: meterhøje mure omkring velhaverhusene, private vagtværn og videokameraer på hvert andet gadehjørne. Samfundssindet er på retur. Aktieejerne studerer kurserne fra minut til minut, rede til at springe af krogen, hvis de ellers kan. Tilliden ligger i bund.
Den kapitalisme, som fundamenetalisterne prædikede, viste sig at være en kasino-kapitalisme. Nu gælder det om at redde, hvad reddes kan. Det kræver en stærk stat – masser af politi, masser af sikkerhed. Kan man mobilisere 50.000 mennesker i København, fordi isbjørnene og et temmelig abstrakt klima er ved at få hedeslag, så er det småting mod, hvad krisens generalstab vil sende på gaden den dag, vi har en kvart million subsistensløse. (…)
Her i Østrig, hvor regeringen består af socialdemokrater og konservative, viser en meningsmåling, at 20 pct. af de adspurgte sagtens kan forestille sig “en stærk fører, der ikke behøver at tænke på parlamentet eller på valg”. En vurdering lyder, at skulle hundredtusinder af mennesker miste deres arbejde, deres sparepenge og deres pension, vil reaktionen være i fremadskridende tempi: chok, fornægtelse, angst, depressioner, raseri.”
Per Nyholm skriver denne gang ikke et ord om indvandringen og det pres, den lægger på økonomien, fordi vi belastes med millioner af mennesker, som hverken vil assimileres eller har en brugbar arbejdskraft at byde på. Hans skurk er “kapitalismen.
Godt nytår!
Mette
Posted: 31 December 2009 - 13:57 -
Rettelser.
Desværre ser jeg først fejlene, når de er afsendt.
“Vi kan derfor stensikkert gå ud fra, at det Nyholms side ” skal rettes til
“Vi kan derfor stensikkert gå ud fra, at det fra Nyholms side”
Desuden mangler der et citationstegn efter “kapitalismen.
Peter Buch
Posted: 31 December 2009 - 14:56 -
Man kan jo også tolke hr. Nyholms tilstedeværelse i klummeformen som godt belæg fra JP på, at de har overskud nok til selv, at have en kapitalisme-kritiker på lønningslisten…
Mette
Posted: 31 December 2009 - 15:42 -
Ja vist, der er lidt af hvert i den avis.
Universalgeni
Posted: 31 December 2009 - 16:13 -
JP taber på den strategi. En overgang så det ud til, at den ville blive Danmarks eneste borgerlige avis. Men nu bakker de. Dumt, dumt, dumt. Fjolserne på 180 Grader kunne heller ikke holde kursen. Der er de ofte knaldrøde – det borgerlige består udelukkende i, at de ikke vil betale skat. Det, der mangler på avismarkedet mht. redaktionel linje, er en eller anden variant af neokonservatisme. Ellers vil mange af os ikke betale for et abonnement. Jeg fatter ikke, at de ikke kan indse det. Tjek dog stemmetallene ved de sidste mangel valg og tag afsæt i det…
Mette
Posted: 31 December 2009 - 16:36 -
JP er en erklæret liberal avis., og på det grundlag landets største.
Universalgeni
Posted: 31 December 2009 - 16:45 -
På det seneste er det begyndt at skride for dem. Hvis det fortsætter, vil de ikke være landets største ret længe.
Mette
Posted: 1 January 2010 - 16:25 -
Nej, det skrider ikke for JP. Der er mange gode artikler, som man ikke falder over, hvis man kun læser på nettet.
Hvilken avis menern du, vil kunne blive den største? Politiken er allerede i slemt uføre, og det samme kan vel siges om Berlingeren.
Universalgeni
Posted: 1 January 2010 - 16:56 -
Jeg kan ikke se nogen lys fremtid for nogen af dem…
Mette
Posted: 1 January 2010 - 17:25 -
Lys og lys. Det er et stort problem, at det er så dyrt at drive et stort dagblad, at det bliver afhængigt af af erhvervslivet. Men vent til erhvervslivet bliver virkelig skræmt og desillusioneret
Jeg tror ikke, at du læser JP-papiravisen og erhvervsstof. Jeg følger dagligt med få timers mellemrum nyt fra børsen og har længe ment, at der er grund til stor uro. Kurserne har i de sidste par år været langt mere følsomme, end jeg mindes, at de tidligere har været, og jeg har fulgt dem i mere end 20 år. Et løst rygte tidligt i 2009 om at Israel havde angrebet Iran fra luften, sendte fx straks kurserne på nedtur. Erhvervsfolk er ikke så dumme, som andre tror. Blot gennemgående mere kreative, dristige og risikovillige.