Han er nævnt her på bloggen for et år siden. Han taler blandt andre om Lars Hedegaard og om sine møder med Sam Solomon og Gavin Boby og han taler om Australiens langt mindre tolerance over for muslimske overgreb end andre vestlige landes. Et politisk mord, et terrorangreb – „the backlash from the australian people will be enormous. We will not tolerate it.‟ Min ven i Toronto mestrer interview-kunsten, og bemærk den gode lyd og billedkvalitet på Skype. Videoen lader lidt langsomt, tænd, sæt på pause i fem minutter, og afspil den.
»Multikultur er bullshit«
siger professor Jonathan Friedman i dette interview med ham og bogaktuelle Karl-Olov Arnstberg fra 2007, som jeg postede i kommentarfeltet forleden. Men dobbeltinterviewet er så indsigtfuldt og interessant, at jeg løfter det op, så flere kan få glæde af det. Friedman taler blandt andet om forskellen på politisk korrekthed i fire lande, han kender godt: Sverige, Norge, Frankrig og U.S.A.
DOKUMENTATION
Den fulde ordlyd af mail-korrespondancen mellem Hedegaard og Krasnik
Det diskuteres, om Martin Krasnik brød DR’s etiske retningslinjer, da han inviterede Lars Hedegaard i studiet. Baggrunden er en mail-korrespondance mellem Lars Hedegaard og Martin Krasnik. Sappho bringer her den fulde korrespondance, herunder også en mail fra Krasnik efter interviewet. Sapphos redaktion
DR har lavet indledning til Lars Hedegaard interview om (Facebook)
Ulla Nørtoft Thomsen skriver:
„Se introen på den video, der ligger på DR2 nu. Krasnik siger ikke længere i introen, at Hedegard „sagde‟, at han var blevet udsat for et attentat.‟
Jag kan nog hålla med om att det finns en slags australiensisk kultur som är mer råbarkad, och kommer vara de första som går ut på gator och torg och säger „We’ve had enough‟. Vad som sen händer vete fan, men jag tror att Sergio Redegalli har rätt i den bedömningen. De är nog Västvärldens minst fjollifierade folk.
Det ligger något seriöst över vad Sergio säger. Den australiensiska mentaliteten har alltid varit laid-back, men samtidigt så finns där några råsällar under ytan. Det skulle inte förvåna mig om AU är först ut med „we will not tolerate this‟.
Enetaler kan til tider være lidt tunge at komme igennem, men ikke denne. Veltalende mand, let at forstå (i mere end en forstand). To ting: Hans beskrivelse af universitetsfolkenes taktik med i flok at angribe individet, som så risikerer at at blive tromlet flad og hans konstatering af at det i vikeligheden ikke er ekstremisterne, som på sigt er den egentlige trussel. Det er den normale muslim, som bare foretager sig det koranen foreskriver ham at gøre. Samme udsagn som en ledende præst af den koptiske kirke i Ægypten forsøger at fortælle os. „When at last they have the upper… Read more »
Den oprindelige version som DR sendte: http://www.youtube.com/watch?v=GLKXkRH4Dv4 „Det er nu 6 uger side at Lars Hedegaard SAGDE at han blev forsøgt myrdet grundet sine holdninger‟ Den korrigerede version: http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2013/03/17/230738.htm : I lyset af balladen om Katrine Winkel Holms forståelige vrede, kan man spekulere på, hvem eller hvad der har presset DR til at ændre introen. Jeg holder på, at det er DRs kvikke hoveder, der har indset, at den oprindelige intro falder tilbage på DR, der kommer til at fremstå som konspirationstosser – hvilket mildest talt er et selvmål, eftersom interviewets agenda tydeligvis var at få Hedegaard til at fremstå… Read more »
gætter jeg også. Efterfølgende programrevison er dårlig stil, men så er det lettere at gå ud i dag og sige „Intet i vejen med Hedegaard interview‟.
Kun altså alle de konkrete og regulære fejl, jeg og andre har dokumenteret
Apropos KWH:
Bestyrelsesmedlem skældte DR-profil ud efter interview
http://jyllands-posten.dk/kultur/film/article5264092.ece
Studievært fik skæld ud af DR før omstridt interview blev sendt
http://www.bt.dk/danmark/studievaert-fik-skaeld-ud-af-dr-foer-omstridt-interview-blev-sendt
skal en af dem nu også ændre i teksten ?
jo,. jeg hørte introen på min 2:11, og det forkommer ikke der. Hør her
Deadline-chef afviser kritik: Intet i vejen med Hedegaard-interview
Naturligvis er der intet i vejen med dette interview. Manden har jo selv godkendt det. Ja har måske ligefrem været den egentlige „Master‟. Hvad angår Krasnik så kommer jeg aldrig til at forstå dette segment af danske jøder. Han kunne have sagt nej til dette interview, hvis han havde fundet det ubehageligt at han som jøde kunne risikere at blive anklaget for at have „fraterniseret‟ med Hedegård. Det ville jo aldrig være gået godt. Men han sagde ja, så af en eller anden grund har det været betydningsfuldt for ham at gennemføre dette bagholdsangreb. Så jeg tilslutter mig helt de… Read more »
“Se introen på den video, der ligger på DR2 nu. Krasnik siger ikke længere i introen, at Hedegard “sagde”, at han var blevet udsat for et attentat.”
Rettelse eller historieforfalskning?
Historieforfalskning, naturligvis.