10
okt
Seneste opdatering: 10/10-12 kl. 1144
7 kommentarer - Tryk for at kommentere!

J√©r√©mie Louis-Sidney, 33, the presumed leader of an Islamist terror unit, was shot dead by anti-terror police in a flat in Strasbourg on Saturday.The rap video, recorded in May 2009 and played on several French news programmes last night, shows Louis-Sidney singing: ‚Äú9/11 is only the tip of the iceberg… Know that you are being manipulated, if you don‚Äôt understand, read up, prepare yourself, arm yourself with knowledge.‚ÄĚ At the end of the original video, which lasts three minutes, he says ‚ÄúAllah Akbar‚ÄĚ, God is the greatest in arabic. Video of suspected terrorist rapping about 9/11 emerges

Det ser ud som om rapperen har fuldst√¶ndig ret fra sit paradis. I dag forts√¶tter det i Frankrig: Ukendt terror-netv√¶rk afsl√łret, French police find explosives in terror search. Frankrig har spillet hassard med sine borgeres sikkerhed, for franske j√łder er det st√¶rkt bekymrende tider:

In the wake of a raid on an Islamic terror cell, French police warn that more attacks on Jews are yet to comeFrench police who raided an Islamic terror cell over the weekend found documents showing the ring was planning new attacks against the Jewish community: 27,000 euros in cash, a list of Jewish organizations in the Paris area, ammunition, Islamist manuals and “extremely” anti-Semitic documents. “Several other similar groups are being watched. There’s a real threat. Radical Islamism … thrives on fantasies, on hatred towards our country and towards French Jews,” said Interior Minister Manuel Valls. French Jews face unprecedented wave of anti-Semitic attacks.

Mod et nyt udlændingevalg i Danmark

Gunnar Viby Mogensen, tidl. lektor ved K√łbenhavns Universitet, forskningsleder ved Socialforskningsinstituttet og leder af Rockwool Fondens Forskningsenhed, gennemg√•r dansk udl√¶ndingepolitik siden 1983, en politik der aldrig var noget folkeligt flertal for og aldrig mindre end netop nu. Socialdemokraterne er ved at g√• i den Radikale,Enhl. SF- f√¶lde endnu en gang. N√¶ste periode ude i kulden kan blive meget lang for partiet. Opinionsm√¶ssigt er de allerede derude med kun 16,5 % af stemmerne:

Gunnar Viby Mogensen: Mens regeringen lemper udlændingepolitikken er flertallet af befolkningen Рsom altid Рimod, og næsten en tredjedel efterlyser yderligere stramninger. Det trækker op til et udlændingevalg a la 2001.

Regeringen er som bekendt i gang med en l√łbende lempelse af udl√¶ndingepolitikken, som det fx allerede er sket gennem afskaffelsen af starthj√¶lpen og kontantloftet, gennem fjernelsen af indvandrerpr√łven, og ved forbedringer i arbejds- og opholdsforholdene i Danmark for udl√¶ndinge, der s√łger om asyl.Den hidtil kraftigste lempelse af indvandreres adgang til Danmark skete ved reformen af udl√¶ndingepolitikken i 1983, som f√łrte til en meget st√¶rk stigning i det gennemsnitlige √•rlige antal tildelinger af asyl og tilladelser til familiesammenf√łringer […]

Blandt socialdemokratiske v√¶lgere er alts√• nu f√¶rre end hver femte tilh√¶nger af lempelser af den danske udl√¶ndingepolitik. De for partiets politikere d√•rlige nyheder i analyserne er dermed, at man med de nye lempelser igen har placeret sig selv lige midt i den pladetektoniske risikozone. De gode nyheder for politikerne i S er s√•, at man ved et kommende valg kan tr√¶kke p√• de mange og varierede erfaringer, man fra 1973 og 2001 har om, hvordan man pr√łver at overleve i situationer, hvor afstanden mellem politikere og den brede befolkning er blevet s√• stor, at de opsamlede sp√¶ndinger udl√łses. Udl√¶ndinge splitter regering og v√¶lgere

Gigant-moské på vej i London

P√• st√łrrelse med den ber√łmte Battersea Power Station ovenfor. Sk√¶nderiet om den har st√•et p√• siden 1999, og nu er byr√•det ‘in a fine mess’ og har ingen kommentarer mens de antagelig sveder tran:

Plans for a 10,000-capacity mega-mosque the size of Battersea Power Station have led to fears it could create a hardline Islamic enclave in the capital. The east London mosque, earmarked for West Ham, near the Olympic Park, will hold four times as many worshippers as St Paul’s Cathedral, have 40ft minarets, an Islamic library, sports facilities and eight flats for visiting clerics.It has been described by the architects as a ‘contemporary Islamic sacred space’.

But critics point to the fact it has been submitted by Tablighi Jamaat, a Muslim missionary movement once described as an ‘ante-chamber of fundamentalism’.They say the Islamic group preaches ‘separation and segregation’ and that two of the 7/7 bombers, Shehzad Tanweer and Mohammad Sidique Khan, are believed to have prayed at a Tablighi mosque in Dewsbury, West Yorkshire.

Alan Craig, campaign director of MegaMosque-NoThanks, told the Daily Star: ‘Newham Council wants a mixed use of the site with homes, shops and business units. ‘The mosque trustees say they want to build a mosque the size of Battersea Power Station. Either way, it will be the UK’s first custombuilt Sharia-controlled zone.’‘SHARIA’ MOSQUE FOUR TIMES SIZE OF ST PAUL’S CATHEDRAL, The mega mosque! Muslim place of worship with four times the capacity of St Paul’s Cathedral planned for east London

0 0 votes
Article Rating


Don√©r engangsbeløb?Kan du forpligte dig til fast betaling?

7 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] RT indslag om den fundamentalistiske, mega-mosk√© i London, der kan blive til virkelighed. Man kan l√¶se mere om den her: Gigant-mosk√© p√• vej i London […]

Bjovulf
Bjovulf
8 years ago

Og Sporten kort … ūüėČ Newcastle-muslimer kan boykotte tr√łjesponsor http://www.sporten.dk/fodbold/newcastle-muslimer-kan-boykotte-troejesponsor Af SEBASTIAN STANBURY, tipsbladet.dk Onsdag den 10. oktober 2012, 16:44 Newcastle-manager i chok over kontrakt I England spekuleres der i, om en r√¶kke af Newcastles muslimske spillere vil boykotte klubbens nye tr√łjesponsor af religi√łse √•rsager. I g√•r offentliggjorde Newcastle United et nyt storsponsorat med l√•neselskabet Wonga.com, som fra begyndelsen af s√¶sonen 2013-14 og fire s√¶soner frem l√¶gger et st√łrre millionbel√łb for blandt andet at optr√¶de p√• brystet af klubbens spilletr√łjer. Det er det, som nu kan ende med at give problemer. I flere engelske medier spekuleres der i, om klubbens… Read more »

Prudentius
8 years ago

Og hvor mange vrede, brutale og dumme unge mænd som Jeremie Louis Sidney, har den multikulturelle utopi fyldt Frankrig med?

Jeremie Louis-Sidney lyder ikke som et islamisk navn. Der er velsagtens tale om en konvertit. Kunne islam bare v√¶re undskyldningen Louis-Sidney d√¶kker sin etniske og kulturelle opposition til Frankrig og indf√łdte franskm√¶nd med? Kunne det v√¶re multikulturen istedet for harmoni, tolerance og rummelighed, skaber rodl√łshed, hjeml√łshed, had, konflikt, splittelse og vold imellem grupper der ikke deler tilh√łrsforhold?

Det ser sådan ud.

Den så de fremsynede visionære ikke komme!

Prudentius
8 years ago
Reply to  Prudentius

Man kan og b√łr tilf√łje at den franske multikultur mere og mere ligner koloni-eventyret i Algeriet. Om end der byttet rundt p√• hvem der kolonisere hvem.

Den havde de fremsynede visionære heller ikke set komme.

Er de blinde?

Jernhesten
8 years ago

S√•dan tror jeg det kommer til at g√• socialdemokraterne: De forts√¶tter d√łdemandskursen p√• udl√¶ndingeomr√•det lige indtil kritikken fra baglandet bliver et problem for toppen. S√• iscenes√¶ttes ‚Äď med god hj√¶lp fra medierne ‚Äď et stort skuespil af ‚ÄĚh√•rde‚ÄĚ forhandlinger internt i regeringen om stramninger p√• udl√¶ndingeomr√•det. Det ender s√• op med nogle sm√•ting, som markedsf√łres som ‚ÄĚverdens skrappeste udl√¶ndingelov‚ÄĚ. Baglandet kapitulerer, for nu kan de virkelig ikke g√łre mere uden at komme i konflikt med diverse menneskerettighedskonventioner. De taber s√• alligevel regeringsmagten efter n√¶ste valg, og s√• er det sp√łrgsm√•let om ‚ÄĚHelle-effekten‚ÄĚ er ved at v√¶re en d√łd sild. M√•ske… Read more »

Prudentius
8 years ago

Socialdemokratiet er intet andet end en tom luffe, fyldt med ingenting. Jo, jo det er dobbeltkonfekt men det passer! De radikale, Enhedslisten og SF er det v√¶rste sl√¶ng af bagudskuende tabere socialdemokraterne kunne alliere sig med, det kunne selv en gorilla have fortalt dem hvis de havde hyret en som strateg og spindoktor. Men ak, det gjorde de ikke. Nu kan vi s√• se frem til endnu en borgerlig regering. Og med de “borgerlige” vender slowmotion-selvmordet tilbage. N√•r DF hyler, s√• piver de konservative osv. osv. Plus at Venstre er et d√łdt og tomt administratorparti fuldst√¶ndig som konkurrenterne i Socialdemokratiet.… Read more »