Magtens ti sandheder
Tankegången är följande: Förut gjorde vi så här, men nu gör vi tvärtom istället. Det är garanterat ett bra recept för att skapa kaos. Frågan är om det inte också är ett recept för den västerländska högkulturens undergång. Jag ska ge tio positioneringar som är typiska för postmodernismen. Læs evt.
Måske er sådan noget som demokrati og public service bare kønne ideer, som fejlbarlige, magtlystne mennesker ikke kan adminstrere i virkeligheden. Der vil altid være nogle, der ikke vil overholde reglerne. Jeg kan godt huske DR før 1968, hvor dagens politisering ville have været aldeles utænkelig. Nu er det mere end tyve år siden, jeg helt holdt op med at benytte mig af DR. Jeg har ikke engang en skærm, der er tilsluttet TV signaler, men jeg betaler skam for det alligevel. Da det således er påtvunget befolkningen, kalder jeg det herefter kun „stats-tv.‟
Bent Blüdnikows nekrolog over public service er så glimrende, at jeg godt kan tilgive ham, at han ikke nævner, at hans egen avis fuldstændigt er druknet i globalistisk propaganda. Det statskup der i realiteten foregik i Frankrig i går, gled allerede samme dag helt ned af Berlingskes forside. I dag er historien helt væk, igen erstattet af smædeartikler mod Trump og for en forlængst tabt Ukrainekrig, og vi har alle glemt Marine le Pen. Det er i hvert fald meningen.
Bent Blüdnikow: DR er en publicistisk skandale
DR har længe været en publicistisk skandale, som utroligt nok ser ud til at blive værre og værre. DR er blevet en stat i staten, hvor medløberne har kronede dage uden at kende til eksistensen af konkurrerende vinkler, historier og normer. DR tror, DR kan gå på vandet, men synker og synker.
Blot for at nævne et eksempel ud af hundredevis, så lad mig nævne dette. På radiosiden havde DR en skattet medarbejder ved navn Birgitte Rahbek, som var kommunist, og jævnligt fremførte, at den norske Sovjetspion Arne Treholdt skam var ganske uskyldig, og at onde amerikanske kræfter stod bag beskyldningerne mod ham. Ingen standsede hende, men Treholdt var sovjetisk spion. læs det hele DR har ingen kvaler, danskerne betaler
Ja, helt utrolige at danskerne accepterer, at betale for venstreorienteret politisk propaganda, som de således ikke engang ser på.
P.
At staten skal drive medier har altid været uforståeligt for mig. Og nu kan jeg ikke engang snyde med licensen som jeg ellers har gjort siden jeg flyttede hjemmefra i 1988.
I det mindste lader du dig ikke snyde som „tvangsfinansierende seer‟.
Husk at det var de to vælgerbedragere,
Pia Kjærsgaard og DF-Thulesen som sammen
med Lars Fadbumz sørgede for tvangslicensen.
Hvor blev BBs artikel af? Mangler der
ikke noget tekst eller et link?
Der er da et link nederst. Jeg kan jo ikke gengive den hele uden tilladelse. Det virker
Undskyld, men på min pc er intet link at se.
Der er intet der reagerer på min kursor/pil ??
Ok, voila!
https://kontrast.dk/sektioner/kommentar/artikel/dr-har-ingen-kvaler-danskerne-betaler
Tak for var. Har nu læst artiklen. Den var virkelig i top-klasse. DR er et grotesk og frygteligt foretagende. Der styrer og ens- retter hundredtusindvis af danskeres tænkning, meninger og følelser. TV2 og papiraviserne er ikke bedre. man manipulerer med danskerne døgnet rundt og året rundt, så Danmark nu er et propaganda-land hvor de fleste er hjerne- vasket til at tro at de lever i et samfund hvor politikerne, staten og systemet arbejder på at bevare og forsvare folket, folkehjemmet, rets- og velfærdsstaten, og alt med frihed, tryghed, demokrati, sikkerhed og sundhed. Men sandheden er at vi har kurs mod… Read more »
Hvor har du ret.
Der er vist ikke mere at tilføje.
Det var en virkelig god artikel, som stod klart med behandlingen af Bent Jensen i 2010 og meget længere med alle de øvrige kendsgerninger som altid manglede tilbage til før årtusindskiftet
Har delt den til de mest forstokkede i min generation. Sjovt så gode vi er til at lukke øjnene for alt som ikke passer os
På trods af at Danmarks Radio altid har været pålagt et alsidigheds princip, så havde statsmonopolet også politisk slagside i 1976.
Derfor opstillede Mogens Glistrup tre præmisser med en tilhørende konklusion i forhold til DR’s nyhedsformidling i radioen og på TV:
https://fremskridtdk.wordpress.com/2012/04/03/nyhedsformidling-i-radio-og-tv/
DR’s alsidighed gælder ikke ledelsen. Her skal alle være „horseface lebbere med pagehår og DJØF medlemsskab‟.
UK DOOM LOOP. Starmer ignores economy
https://www.bitchute.com/video/lcn7mvilTMw
The Duran: News – Video – Analysis
18.8K Subscribers
theduran